چکونه از خشک شدن کارتریج پرینتر جلوگیری کنیم؟

کارتریج و پرینتر جوهر افشان

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در منزل از پرینتر جوهرافشان استفاده می کنید و هرازگاهی با مشکل خشک شدن جوهر کارتریج ها مواجه می شوید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بررسی کرده تا با راه حل های عملی برای جلوگیری از این مساله آشنا شوید.
جوهر موجود در پرینترهای جوهرافشان، معمولا گران قیمت ترین جزء این دستگاه است. تمیز نگه داشتن کارتریج ها و جلوگیری از خشک شدن یا گرفتگی آن ها می تواند برای شما صرفه جویی مالی زیادی را در استفاده درازمدت از پرینتر به ارمغان آورد. برای رفع گرفتگی کارتریج ها، بهترین روش استفاده از مکانیزم خود پاک کنندگی دستگاه است. هر پرینتر جوهر افشان این ویژگی را در خود دارد که با مراجعه به راهنمای استفاده از دستگاه می توانید با نحوه انجام آن آشنا شوید. این فرآیند اغلب چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و هدهای کارتریج بصورت مکانیکی تمیز خواهد شد.

اما برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج و افزایش طول عمر آن، این 8 نکته کاربردی را درنظر داشته باشید.

 

 

1. از دستگاه بصورت منظم استفاده کنید.

استفاده هر روز از پرینتر

بهترین روش نگهداری بهینه از کارتریج ها، اینست که در هفته حداقل چند صفحه با آن چاپ کنید؛ حتی اگر یک صفحه آزمایشی باشد که به آن نیاز ندارید. همچنین، مطمئن شوید که در فایل های مورد استفاده برای پرینت، از همه طیف رنگ های کارتریج استفاده می شود. این امر به جلوگیری از خشک شدن رنگ های کم استفاده کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

2. پرینتر را به درستی خاموش کنید.

خاموش کردن پرینتر

خاموش و روشن کردن پرینتر بایستی با استفاده از کلیدهای تعبیه شده بر روی آن صورت گیرد.
هیچ گاه دستگاه پرینتر را با جداکردن کابل برق خاموش نکنید!
دکمه خاموش دستگاه را فشار داده و صبر کنید تا چراغ آن خاموش شود. با این کار، پرینتر کارتریج ها را به مکان تعبیه شده و دارای پوشش محافظ انتقال داده که مانع از رسیدن هوا به جوهر آن خواهد شد.

 

 

3. کارتریج ها را بیرون از دستگاه نگه ندارید.

مشکل خشک شدن کارتریج

اگر به هر دلیلی کاتریج ها را از جای خود خارج کردید، در اسرع وقت آن را به مکان اصلی خود بازگردانید. فضای بیرون از پرینتر برای حفاظت از کارتریج مناسب نیست و بلافاصله آن را خشک می کند. حتی با این کار ممکن است به خود دستگاه نیز آسیب وارد شود.

 

 

4. کاتریج ها را توسط افراد متخصص شارژ کنید.

 

شارژ شدن نامناسب کارتریج توسط افرادی که تخصص کافی در این کار ندارند، می تواند منجر به ورود هوا به داخل آن شود. هوای وارد شده به کارتریج منجر به افزایش سرعت خشک شدن آن شده و عمر مفید قطعه را کاهش می دهد.

 

 

5. کارتریج ها را مرطوب نگه دارید.

مرطوب سازی منظم می تواند طول عمر کارتریج پرینتر شما را افزایش دهد، مخصوصا اگر از آن ها زیاد استفاده نمی کنید. با استفاده از دستکش، کارتریج ها را از مکان خود خارج کرده و با یک دستمال تمیز و نمناک، جوهر باقی مانده بر روی لبه های آن را پاک کنید. این کار از مسدود شدن کارتریج ها جلوگیری کرده و باعث می شود جوهر بصورت منظم در طول فرآیند چاپ، جریان یابد. قبل از جای گذاری مجدد کارتریج ها، با یک دستمال تمیز آن ها را خشک کنید.

 

 

6. کارتریج ها را در جعبه مخصوص خود نگهداری کنید.

قبل از اینکه کارتریج ها را در داخل پرینتر نصب کنید، آن ها را در جعبه پلمپ شده خود نگه داشته و از قراردادن در معرض هوای آزاد خودداری کنید. بهترین دما برای نگهداری کارتریج بین -15 تا 35 درجه سانتی گراد است. همچنین اگر قرار است مدت طولانی از پرینتر استفاده نشود، آن ها را به داخل محفظه خود برگردانده و کاور نازل ها را در جای خود قرار دهید.

 

 

7. به تاریخ انقضای کارتریج دقت کنید.

بسیاری از افراد از این موضوع آگاهی ندارند که کارتریج پرینتر نیز مانند بسیاری از مواد مصرفی دیگر دارای تاریخ انقضا است و استفاده از آن ها بعد از این تاریخ، می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. پیشنهاد می شود که از کارتریج ها بیش از 12 ماه استفاده نکنید و در موعد مقرر، نسبت به خرید کارتریج استاندارد جدید اقدام نمایید.

 

 

8. پرینتر را در مکان مناسب قرار دهید.

 

همواره دستگاه پرینتر خود را در اتاقی با دمای ثابت نگهداری کنید، چراکه تغییرات دما می تواند طول عمر کارتریج ها را کاهش دهد. از قراردادن آن در نزدیکی بخاری، هیتر، کولر، و سایر تجهیزات حرارتی و برودتی خودداری کرده و همچنین دستگاه را در مجاورت پنجره و باد قرار ندهید.

خشک شدن جوهر پرینتر های جوهرافشان به امری شایع در بین کاربران و مصرف کنندگان خانگی تبدیل شده است و شما با رعایت مواردی که در بالا به آن اشاره شد، می توانید استفاده مفیدتری از دستگاه خود داشته باشید.