راهنمای خریددستگاه کپی

اصطلاحات دستگاه کپی: عباراتی که باید قبل و بعد خرید بدانید

ما در آسماری همواره تلاش کردیم تا خرید چاپگر، پرینتر و دستگاه کپی را برای شما عزیزان سهولت بخشیم. لذا در همین راستا، این بار اصطلاحات دستگاه کپی ر که ممکن است در مراحل تحقیق و خریدتان با آن‌ها مواجه شوید را مهیا کرده‌ایم.

البته اگر در مرحله‌ی تحقیق به سر می‌برید، توصیه می‌کنیم پس از مطالعه‌ی این مقاله، مطلب خرید پرینتر و ۸ نکته ‌ای که باید توجه کنید را نیز از نظر بگذرانید.

داشتن این اطلاعات چه اهمیتی دارد؟

غالب محتوایی که در نقد و بررسی دستگاه‌های کپی و پرینترها منتشر می‌شود حاوی اصطالاحت و عباراتی تخصصی در حوزه چاپ، کپی و پرینت است. لذا عدم آشنایی با این عبارات شما را در استفاده صحیح از منابع علمی ناکام خواهد گذاشت.

به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید در این زمینه صاحب نظر باشید و یا صرفا نیاز به اطلاعات اولیه برای خرید دستگاه کپی را دارید، دانستن این اصطلاحات دستگاه کپی از شروط لازم است.

اصطلاحات مربوط به کپی و پرینت

بخش کپی و پرینت همواره دارای بیشترین نرخ عبارات تخصصی بوده. از طرفی، غالب کاربران و خریدارن نیز به این عملکرد دستگاه‌های خریداری شده احتیاج مبرم داشته و می‌خواهند از کارایی‌شان مطمئن شوند.

 • رزولوشن کپی و پرینت

به طور ساده، رزولوشن بیانِ کیفیت خروجی کپی و پرینت توسط یک رقم در واحد dpi است. خودِ عبارت dpi هم مخفف عبارت Dots per Inch هست که به فارسی می‌شود «میزان نقاط در هر اینچ». پس وقتی (به عنوان مثال) می‌گوییم که دستگاه‌های کپی توشیبا سری e-Studio507 دارای رزولوشن پرینت ۶۰۰ dpi هستند، یعنی این دستگاه‌ها قابلیت چاپ ششصد نقطه در هر اینچ را دارند.

طبیعتا بالا رفتن رقم رزولوشن کپی و پرینت برای هر چاپگر به منزله‌ی قدرت و کیفیت بیشتر آن هم بوده و نوید بخش خروجی‌های چشم نوازتر خواهد بود.

 • سرعت کپی و پرینت

یکی دیگر از معیارهایی که حتی با پیشرفت تکنولوژی در صنعت چاپ همچنان تغییری نکرده، سرعت چاپ و کپی است. این رقم که در هر شصت ثانیه محاسبه می‌شود گویای توانِ چاپگر، پرینتر و یا دستگاه کپی در این بازه زمانی است. لذا اگر سرع چاپ یک وسیله ۴۰ باشد، در واقع وسیله‌ی مذکور قادر به چاپ چهل برگ در هر دقیقه خواهد بود.

نکته: در اغلب محصولات کمپانی‌های بزرگی مثل Toshiba و Ricoh، دو رقم اولی که نام دستگاه کپی را تشکیل می‌دهد بیان کننده‌ی سرعت کپی و پرینت آن است. به عنوان مثال، در دستگاه‌های کپی توشیبا سری e-Studio307،  عدد ۳۰ نشان دهنده این است که وسیله‌ی مورد نظر در هر شصت ثانیه سی عدد خروجی تحویل می‌دهد.

 • چاپ مونوکروم

اگر از دنبال کنندگان بخش مقالات وب سایت آسماری بوده باشید، حتما عبارت مونوکروم زیاد به گوش‌تان خورده است. مونوکروم که یکی از رایج‌ترین عبارات و اصطلاحات دستگاه کپی محسوب می‌شود، برگردانِ مستقیم کلمه‌ی Monochrome از انگلیسی است.

این لغت انگلیسی هم خود ار دو بخش Mono به معنی «تنها و واحد» در کنار Chrome به معنای «رنگ» تشکیل شده. لذا چاپ مونوکروم اشاره به مواردی دارد که در آن خروجی یک دستگاه چاپ تنها شامل یک رنگ (عموما سیاه و سفید) است.

 • زمان گرمایش اولیه

برخی معتقدند که زمان گرمایش اولیه را باید از نقاط ضعف چاپگرهای چند منظوره شمارد. اما به راستی این اصطلاح یعنی چه؟ به بیانی ساده، دستگاه‌های کپی برای گرم کردن تونر به مدت زمانی معین نیاز دارند. تونر همان ماده‌ای است که رنگ سیاه—یا جوهر—کاغذ را تشکیل خواهد داد؛ و این ماده قبل از گرم شدن عملا قابل استفاده نیست.

پس زمان گرمایش اولیه که با توجه به مدل، برند و سایز دستگاه‌ها متفاوت است، گویای مدت زمانی است که طول می‌کشد تا چاپگر تونر خود را آماده‌ی استفاده کند. این زمان می‌تواند بازه‌ای از ۱۰ الی ۲۰۰ ثانیه را نیز شامل شود و معیار دقیقی جهت سنچش آن وجود ندارد. به همین دلیل برای دانستن‌اش حتما باید به دفترچه‌ی راهنمای اصلی محصول مراجعه کرد.

توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این مقوله، مطلب «تونر دستگاه کپی و پرینتر چیست؟» را مطالعه منید

 • چاپ اولیه

بعد از به اتمام رسیدن زمان گرمایش اولیه و آماده به کار شدنِ دستگاه، مدت کوتاهی طول می‌کشد تا اولین برگه‌ی چاپ شده تحویل کاربر داده شود. این مدت زمان در اصطلاحات ماشین کپی با عنوان چاپ اولیه یا سرعت چاپ اولیه شناخته می‌شود.

پس اگر بگوییم که سرعت چاپ اولیه‌ی دستگاه کپی ریکو ۴۰۰۱ و ۵۰۰۱ سری Aficio 3.5 ثانیه است، یعنی اولین برگه‌ی چاپ شده در این وسیله‌ها، سه و نیم ثانیه بعد از زمان گرمایش اولیه قابل دریافت می‌شود.

 • گرماژ کاغذ

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ امری بسیار حیاتی در دوام و کیفیت خروجی‌ها بوده و یکی از معیارهای ضروری در همین زمینه نیز گرماژ است. این عبارت را می‌توان به شکلی ساده، ضخامت یک کاغذ در واحد گرم تعریف کرد. هر چقدر گرماژ کاغذ بالاتر باشد، کلفت‌تر (ضخیم‌تر) بوده و فرآیند چاپ متفاوت‌تری را طی می‌کند.

لازم به ذکر است که شما در انتخاب گرماژ کاغذهای چاپ مختار نیستید و هر وسیله‌ای محدودیت خاصی برای این مسئله تعیین می‌کند. پس مطمئن شوید که پیش از خرید دستگاه کپی، ابتدا کاغذهای مصرفی‌تان را شناخته و سپس گزینه‌ای راانتخاب کنید که از گرماژ آن‌ها پشتیبانی می‌کند. در غیر این صورت، خروجی چاپی‌تان به هیچ وجه راضی کننده نبوده و استفاده از کاغذهای گرماژ بالا به راحتی چاپگرتان را از رده خارج خواهد کرد.

اصطلاحات اسکنر

اصطلاحات اسکنر و اسکن

یکی از ویژگی های مهم دستگاه کپی قابلیت اسکن و قدرت اسکنر آن است. اصطلاحات این حوزه هم همگی در راستای نشان دادن همین مسئله بوده و گویای بازده این قطعه‌اند. (در ادامه برخی از مهم‌ترن‌هاشان را برایتان آماده کرده‌ایم).

 • سرعت اسکن

همانند سرکت کپی و پرینت، این رقم نشانگر توانِ اسکنر در تحویل خروجی به ازای هر دقیقه است.

 • اسکن مونوکروم

مونوکروم به معنای «تک رنگ» بوده و اسکن مونوکروم نیز به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن، فایل مورد نظر به شکل سیاه و سفید ذخیره می‌شود.

 • رزولوشن اسکن

این رقم هم مطابق با رزولوشن چاپ و پرینت در مقیاس dpi یا «نقطه بر اینچ» سنجیده می‌شودو حاکی از کیفیت اسکن است.

 • فرمت اسکن

همان‌طور که می‌دانید، طی فرآیند اسکن، محتویات کاغذ به شکل یک عکس (تصویر) روی هارد چاپگر یا کامپیوتر شخصی‌تان ذخیره می‌شود. فرمت اسکن هم گویای پسوند همین تصویر است که می‌تواند JPEG، XPS و… باشد.

اصطلاحات اسکنر

اصطلاحات دستگاه کپی (انگلیسی)

بسیاری از عبارات تخصصی چاپ و پرینت انگلیسی بوده و معادل فارسی‌شان کمتر استفاده می‌شود. برخی از عبارت‌ها در ادامه معرفی شده‌اند.

 • MFP

بیشترین کلمه‌ای که ممکن است هنگام مطالعه در خصوص چاپگرهای چند منظور با آن مواجه شویدف MFP است. این لغت یک مخفف انگلیسی برای عبارت Multi-Function Printer است که در اصل برگردان فارسی‌اش می‌شود همان چاپگر یا پرینتر چندکاره.

البته لازم به ذکر است که در صنعت چاپ ایران MFP ها تحت عنوان دستگاه‌های کپی شناخته می‌شوند. این محصولات عموما برای مصارف تجاری/صنعتی تهیه شده و دارای چاپگر، اسکنر و فکس هستند. از نظر اندازه نیز باید اذعان داشت که این وسیله‌ها بسیار بزرگ‌تر از چاپگرهای معمولی‌اند—و شما هم احتمالا نمونه‌هاشان را در ادارات ایران به وفور دیده‌اید.

 • HDD

یکی دیگر از مخفف‌های فرنگی که مرتبا به گوش‌تان خواهد خورد،  HDD است. عبارت کاملی که این کلمه‌ی سه حرفی را تشکیل داده Hard Disk Drive است که در فارسی با «هارد» یا همان «هارد دیسک» شناخته می‌شود. اما ممکن است جایگزین‌هایی مثل حافظه‌ی داخلی را هم در بین مطالب فارسی مشاهده کنید.

به هر حال، این لغت به قطعه‌ای اشاره دارد که عموما به عنوان مغز اصلی چاپگر شناخته شده و همه‌ی اطلاعات روی آن ذخیره می‌شوند.

 • فینیشر (Finisher)

دستگاه‌های کپی و پرینترها به هنگام عرضه، برخی از قطعات را همراه ندارند. این قطعات جانبی که در انگلیسی به عنوان Finisher شناخته می‌شوند به شکل جداگانه توسط سازنده‌ی محصول عرضه شده و کاربران در صورت تمایل آن‌ها را خریداری می‌کنند تا قدرت و ظرفیت وسیه‌شان را افزایش دهند.

مخازن جانبی ذخیره‌ی کاغذ یک مثال بسیار خوب برای تعریف عبارت «فینیشر» هستند. این قطعات مانند جعبه‌هایی هستند که باید روی قست‌های مختلف دستگاه کپی نصب شوند تا ظرفیت نگهداری کاغذ آن بالا برود.

از دیگر فینیشرهای معروف می‌توان به منگنه زن (وسیله‌ای که برگه‌های چاپ شده را منگنه می‌زند)، تا زن (قطعه‌ای که خروجی‌ها را با اشکال متنوع تا می‌زند) و کتابچه ساز—که ترکیبی از دو قطعه‌ی پیشین است—اشاره کرد.

 • فیدر (Feeder)

قسمتی از چاپگر که کاغذها را برای چاپ به تونر می‌رساند فیدر (Feeder) یا تغذیه نام دارد. این بخش با مخزن کاغذ متفاوت بوده و ظرفیت کمتری دارد.

 • توان یا بازده ماهانه (Duty Cycle)

هر دستگاه کپی یک محدودیت بازده‌ای در ماه دارد که توسط شرکت سازنده و پس از آزمایش‌های نتعدد تعیین می‌شود. ین محدودیت در اصطلاحات دستگاه فتوکپی با عنوان بازده ماهانه یا به انگلیسی Duty Cycle شناخته می‌شود.

اگر بازده ماهانه وسیله‌ای ۱۰۰ هزار برگه باشد، یعنی بهتر است که در یک ماه، بیشتر از صد هزار خروجی از آن دریافت نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن