مراقبت و نگهداریدستگاه کپی

امنیت هارد دیسک دستگاه کپی: چند توصیه ضروری برای افزایش ایمنی اطلاعات

نگرانی در مورد ایمنی پرونده‌های دیجیتالی شخصی همیشه بالا بوده و کاربران همواره برای اطمینان از امنیت کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، سرور و تلفن همراه خود تلاش‌های بسیاری کرده‌اند؛ اما تکلیف امنیت هارد دیسک دستگاه کپی چه می‌شود؟

هارد دیسک دستگاه کپی هیچ تفاوتی با سایر هاردها ندارد. یعنی اگر در اختیار شخصی سودجو قرار گیرد، می‌توان انواع داده را از آن استخراج کرد.

انواع اسنادی که هر روز در دستگاه فتوکپی اداری شما قرار می‌گیرد را در نظر بگیرید. این اسناد ممکن است شامل شماره‌های تأمین اجتماعی، شماره کارت‌های اعتباری، اطلاعات شناسه بیمه و امثالهم باشد.

چنانچه شما گزینه‌های مرتبط را در تنظیمات فعال کرده باشید، این داده‌ها در حافظه پنهان (موقتی) دستگاه یا حافظه دائمی آن ذخیره شده و دسترسی به آن‌ها آسان خواهد بود.

اما در هر صورت، اسناد و فایل‌ها هر کجای هارد دیسک دستگاه کپی هم ذخیره شده باشند، احتمال اینکه هکرها بتوانند آن‌ها را سرقت کنند، وجود دارد. پس حتما باید به فکر امنیت حافظه داخلی دستگاه فتوکپی خود باشید تا با مشکلات اطلاعاتی و قانونی مواجه نشوید.

امنیت هادر دیسک دستگاه کپی: چند توصیه ضروری برای افزایش ایمنی اطلاعات

مقوله امنیت هارد دستگاه کپی و تغییرات بنیادی در صنعت چاپ و پرینت

امنیت هارد دیسک دستگاه کپی این روزها چنان موجب نگرانی شده که برخی از تولید کنندگان مطرح شروع به ایجاد ویژگی‌هایی در تولیدات خود کرده‌اند تا از به خطر افتادن اطلاعات کاربران خود جلوگیری کنند.

شرکت ژاپنی Sharp یکی از همین تولید کنندگان است. در واقع، همه دستگاه‌ کپی‌های شارپ برای محافظت از کاربر، چندین کار مهم انجام می‌دهند. یکی از این موارد بازنویسی اطلاعات ذخیره شده در هارد دیسک است – که با عنوان Data Overwriting شناخته می‌شود.

هنگامی که اطلاعات در حافظه داخلی MFP های شارپ ذخیره می‌شوند، با هفت لایه اضافی داده بازنویسی [یا overwrite] می‌شوند.

خودِ دستگاه به خوبی قادر به خواندن این داده‌هاست؛ اما یک هکر می‌بایست کار غیرممکنی برای از بین بردن هفت لایه داده نا مفهوم انجام دهد تا به اطلاعات ذخیره شده اصلی دسترسی پیدا کند.

یکی دیگر از ویژگی های امنیتی تولیدات Sharp ، «برگردان به حالت کارخانه» است. اگر شما قصد فروش دستگاه‌تان را داشته باشید، می‌توانید از ویژگی End-of-Lease شارپ برای بازگشت هارد به تنظیمات کارخانه استفاده کنید. هیچ کس نمی‌تواند بعد از آن به فایل‌ها دسترسی پیدا کند زیرا دیگر وجود نخواهند داشت.

برگشت به حالت کارخانه یک ویژگی عالی است زیرا بدون آن می‌بایست برای حذف داده‌های خود به شرکت طرف قرارداد، خریدار یا مسئول دستگاه اعتماد کنید. اما همیشه این احتمال وجود دارد که غفلت یکی از این افراد موجب درز شدن اطلاعات شده ودردسرهای اداری به همراه داشته باشد.

نکات امنیتی درباره هارد دیسک دستگاه کپی

آیا دستگاه کپی‌تان خصوصیات و ویژگی‌های امنیتی داخلی ندارد؟ اشکالی ندارد، فقط باید کمی پیگیر ایمن نگه داشتن داده‌های خود باشید تا مشکلی پیش نیاد.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از به خطر افتادن امنیت هارد درایو وسیله شما گرد آورده‌ایم:

  • فقط اسناد ضروری را بر روی Hard Drive ذخیره کنید.
  • در صورت امکان سعی کنید از ذخیره اسناد با اطلاعات حساس خودداری کنید.
  • حافظه پنهان یا موقت دستگاه کپی را بطور مرتب پاک کنید؛ شاید بهتر باشد عادت کنید که این کار را در پایان هر روز انجام دهید.
  • اگر دستگاه کپی شما به wi-fi وصل شده، اطمینان حاصل کنید که شبکه دارای رمز عبور است.
  • اگر دستگاه‌تان از طریق کابل اترنت به شبکه متصل شده، اطمینان حاصل کنید که اقدامات امنیتی بر روی سرور محل کار شما صورت می‌گیرد.
  • قبل از فروش دستگاه فتوکپی، داده‌های خود را به صورت دستی پاک کنید یا از یک متخصص قابل اطمینان برای این کار کمک بخواهید.

امنیت هادر دیسک دستگاه کپی: چند توصیه ضروری برای افزایش ایمنی اطلاعات

همه چیز به دسترسی کاربران منتهی می‌شود

امروزه اهمیت امنیت هارد دیسک کپی به اندازه لپ تاپ و رایانه خانگی مهم است؛ چراکه همگی حاوی اطلاعات حساسی هستند که با قرار گرفتن در اختیار افراد سودجو، صدمات زیادی ایجاد خواهند کرد.

اگر تا به حال اقدام خاصی برای بالا بردن امنیت فایل‌ها، اسناد و مدارک ذخیره شده خود در چاپگر چندکاره شرکت یا تجارت‌تان نکرده‌اید، حالا زمان تغییر است – تا دیر نشده دست به کار شوید.

اولین قدم برای این کار تعیین محدودیت‌ برای دسترسی کاربران به حافظه داخلی و بایگانی اطلاعات است. شما نباید به هر شخص غیر متفرقه‌ای اجازه کار با دستگاه‌تان را بدهید – در غیر این صورت، امنیت هارد دیسک دستگاه کپی تنها یک رویای دست نیافتنی خواهد بود.

ما در آسماری یک راهنمای کامل برای تهیه و اجرای قوانین و محدودیت‌های دسترسی به اطلاعات در ادارات تهیه کرده‌ایم که با مطالعه‌اش، به راه حل نهایی حفظ امنیت داده‌ها در شرکت یا تجارت خود دست خواهید یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن