اسکنر

انواع ADF یا فیدر خودکار اسکنر دستگاه کپی و کاربردشان در مشاغل گوناگون

انواع ADF یا فیدر خودکار اسکنر دستگاه کپی را می‌توان در میان مدل‌ها مختلف یافت. بعضی از آن‌ها قادرند طی یک بار عبور کاغذ، اسکن‌اش کنند؛ در حالی ‌که برخی دیگر نیاز به چند بار عبور از صفحه اسناد دارند.

میان تغذیه‌های اتوماتیک که دارای قابلیت پردازش دو طرفه اسناد هستند، دو مدل از همه پرطرفدارترند: دسته اول آن‌هایی که دو طرف برگه را هم‌زمان پردازش می‌کنند و دسته دوم نیز آن‌هایی که ابتدا یک سو و سپس سمت مخالف را ذخیره می‌کنند.

 1. انواع فیدر اسکنر: Reversing

انواع ADF یا فیدر خودکار اسکنر دستگاه کپی و کاربردشان در مشاغل گوناگون

اولین نوع، تغذیه‌های خودکار Reversing یا (RADF) هستند. این نوع قطعات ابتدا یک‌ طرف صفحه و پس از چرخاندن برگه، طرف دیگر را اسکن می‌کنند.

استفاده از این Feeder برای مشاغلی که نیاز چندانی به پردازش کاغذهای دو رو ندارند مناسب خواهد بود. اما اگر جزو کاربرانی هستید که هر دو طرف برگه‌هاشان می‌بایست پردازش شود، بهتر است یک دستگاه کپی با قطعه نوع دو داشته باشید (که در ادامه توضیح داده شده).

 1. انواع تغذیه اتومات: DADF

دسته دوم از انواع ADF که به آن‌ها فیدرهای اتوماتیک دو طرفه (DADF) می‌گویند، این قابلیت را دارند که طی یک بار عبور کاغذ از صفحه اسناد، هر دو سمت‌اش را Scan کنند؛ این یعنی تنها باید اسنادتان را یک ‌بار وارد دستگاه کنید.

دو مزیت مهمِ Duplex Automatic Document Feeder عبارت‌ است از:

 • سرعت عمل بالا
 • کاهش احتمال گیر کردن کاغذ در ورودی اسکنر

#AsmaryTip قطعات تک ورودی دوبلکس ‌ (Single-Pass Duplex) عموما سرعت بالاتری داشته و برای عملیات‌های پر تیراژ مناسب‌اند. پس اگر عملیات‌هایی در مقیاس بالا خواهید داشت، قبل از خرید این نکته را لحاظ کنید.

چرا فیدر اتوماتیک از دستی بهتر است؟

انواع ADF یا فیدر خودکار اسکنر دستگاه کپی و کاربردشان در مشاغل گوناگون

برای کار با «قطعات دستی»، باید دائما بالا سر دستگاه ایستاده و کاغذها را خودتان به‌ صورت دستی وارد کرده یا بچرخانید؛ به همین دلیل تغذیه‌های اتوماتیک، بهترند – چون نیازی به کار اضافی و تعویض برگه‌ها نداشته و خودشان عملیات را تکمیل می‌کنند.

در واقع، مقایسه قطعات معمولی و اتومات از همان ابتدا به نفع ADF ها تمام می‌شود؛ چراکه زمان خاصی را از شما نگرفته به شکل مستقل، عملیات‌هایتان را انجام می‌دهند.

اما نکته منفی دیگر در Document Feeder های ساده این است که احتمال خطاهای انسانی را بالا می‌برند.

خودتان تصور کنید، اگر قرار باشد هر یک از عملیات‌ها را شخصا انجام داده و برگه‌ها را یک به یک وارد صفحه اسناد و ازش خارج کنید، چقدر ممکن بود دچار اشتباه شوید؟

این در حالی است که اگر از سیستم عامل ماشین فتوکپی خود کمک گرفته و اطلاعات را درست واردش کنید، می‌تواند با استفاده از Automatic Document Feeder خود، بدون عیب و نقص از پس کار برآمده و نتیجه رضایت بخشی به ارمغان آورد.

آسماری داشتن فتوکپی با اسکنر ADF را به چه کسانی پیشنهاد می‌دهد؟

انواع ADF یا فیدر خودکار اسکنر دستگاه کپی و کاربردشان در مشاغل گوناگون

اگر در تجارتتان نیاز به نرم ‌افزار نویسه‌خوان نوری (OCR) دارید، بهتر است یک ماشین کپی با ADF داشته باشید. آسماری توصیه می‌کند، با اتکا به سرعت عمل و دقت بالای این قطعات، پروژه‌های خود را به شکل بهتری انجام دهید.

مشاغل زیر بیشترین بهره را از این قطعات خواهند برد:

 • دفاتر فنی
 • دفاتر ثبتی
 • عکاسی‌ها
 • کسب و کارهای مرتبط با امور مالیاتی
 • تجارت‌های متکی به بایگانی اسناد

کارشناس‌های آسماری توصیه می‌کنند که حتی‌الامکان از Feeder های ساده پرهیز کرده و ترجیحا کمی هزینه بیشتر برای داشتن تغذیه خودکار را به جان بخرید – چراکه که کارهای کوچک هم بدون کمک این قطعه، بسیار دشوار خواهد بود.

همه اصطلاحات چاپ و اسکن را بشناسید

شناخت انواع ADF اسکنر فتوکپی تنها بخشی از آشنایی با این محصولات است. برای این‌که در این مسیر به یک حرفه‌ای تبدیل شوید، باید همه عبارات فنی را بدانید.

مقاله تخصصی آسماری در این خصوص عبارات زیر را به شما خواهد آموخت:

 • اصطلاحات کپی و پرینت (سرعت چاپ، رزولوشن، گرمایش اولیه و…)
 • اصطلاحات اسکنر (مونوکروم، فرمت و…)
 • عبارات انگلیسی پرکاربرد (MFP، Finisher، Duty Cycle و…)

برای مطالعه مباحث بالا، به این مقاله مراجعه کنید: «اصطلاحات دستگاه کپی: عباراتی که باید قبل و بعد خرید بدانید».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن