ترفند و راهکارهاکارتریج

تعیین سطح جوهر کارتریج: نظر کارشناسی و راه حل ویژه آسماری

اگر یک پرینتر یا دستگاه کپی داشته باشید، حتما با پیغام آزار دهندۀ خالی بودن مخزن کارتریج  مواجه شده‌اید. اما تعیین سطح جوهر (به انگلیسی: ink) کار پیچیده‌ای است که اگر به درستی انجام نشود، نه تنها باعث کند شدن روند کار خواهد شد، بلکه ضرر مالی جدی‌ای نیز در بر خواهد داشت.

اما آسماری این‌جاست تا شما را با چند مسئله مهم درباره میزان جوهر در پرینترهای جوهرافشان و دستگاه‌های کپی آشنا کند. بعد از دانستن این نکات، به شکل بهینه‌تری از کارتریج‌های خود استفاده کرده و عمر مفیدشان را به درستی تعیین خواهید کرد.

خلاصه مقاله (برای شمایی که وقت کافی ندارید)

  • برای تعیین دقیق میزان ink از کارتریج‌های OEM (اصل) استفاده کنید
  • هشدارهای دستگاه را جدی بگیرید، اما به طور کامل بهشان اعتماد نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد که این پیام‌ها گاهی اصلا با وضعیت واقعی پرینتر همخوانی ندارند
  • اگر چاپگرتان پرینت را متوقف کرد، کارتریج را خارج کرده، کمی تکان داده و مجددا واردش کنید
  • حواس‌تان به نشانه‌هایی مثل کم رنگ شدن یا محو بودن پرینت‌ها باشد. این مسائل نشانگرهای واضحی از کم شدن سطح جوهرند
  • حتی‌الامکان از محصولات غیر اصل (کپی) دوری کنید چون سطح مواد باقی مانده را درست نشان نمی‌دهند

۵۰ درصد رنگ را دور می‌ریزید!

کارشناس‌های ما با این سوال که «چطور بفهمیم چقدر رنگ در دستگاه باقی مانده  مانده؟» زیاد مواجه می‌شوند. متاسفانه حتی با وجود همه هشدارها و اطلاعات موجود روی خود پرینترها، تعیین سطح دقیق جوهر کار دشواری است.

مطالعاتی که روی کارتریج OEM برندهای مطرح انجام شد، نشان داد که در برخی شرایط، حتی وقتی بیشتر از ۵۰ درصد رنگ در مخزن وجود داشت، دستگاه اخطار خالی شدن بیش از حد را می‌داد.

یعنی اگر قرار باشد صرفا به هشدارهای پرینتر جوهرافشان خود توجه کنید، ممکن است بی دلیل مجبور به خرید جوهر شده و نصف رنگ قبلی خود را دور بریزید. این نکته را هم فراموش نکنید که قیمت کارتریج بسیار بالاست و ضررهایی از این دست، جبران ناپذیر خواهند بود.

البته مطالب فوق را به معنای بی اهمیت بودنِ هشدارهای پرینتر در نظر نگیرید؛ چراکه در واقعیت، ادامۀ پرینت با کاتریج خالی می‌تواند آسیب‌های شدیدی به «هِد» و نازل‌های دستگاه وارد کند.

پس بهترین راه این است که به جای نادیده گرفتن اخطارها، یاد بگیریم چگونه باهاشان برخورد کنیم.

تعیین سطح جوهر کارتریج: نظر کارشناسی و راه حل ویژه آسماری

نظر اختصاصی کارشناس‌های آسماری درباره تعیین سطح جوهر کارتریج

کارشناس‌های آسماری توصیه می‌کنند برای گرفتن بهترین نتیجه، همیشه از محصولات OEM یا اصل استفاده کنید. دلیل این امر وجود تراشه‌های هوشمند روی آن‌هاست؛ این تراشه‌ها می‌توانند محاسبات  را با دقت بیشتری انجام داده و هشدارهای مناسب‌تری ارسال کنند.

از طرف دیگر، پرینترهای inkjet با این مدل از قطعات همخوانی بیشتری داشته و بعید است Error های بی مورد ارائه کنند.

ما در طول فعالیت آسماری شاهد افرادی بوده‌ایم که برای صرفه جویی در هزینه‌ها، کارتریج‌های غیر اصل (کپی) یا شارژ شده استفاده می‌کنند. از نظر هزینه چاپ و با توجه به حساب و کتاب‌های سر انگشتی، این کارشان ممکن است منطقی به نظر برسد.

اما وقتی پای تعیین مقدار جوهر باقی مانده در میان باشد، این محصولات بسیار ضعیف‌تر عمل می‌کنند. پس در واقع همان مشکل دور ریختن زود هنگامِ کارتریج‌ها ممکن است برایتان پیش بیاید و دوباره هزینه‌ها را بالا ببرد.

اگر مجبور به استفاده از این تولیدات هستید و توان خرید محصولات اصل را ندارید، تمام حواس‌تان را به کیفیت چاپ جمع کنید. اگر کم رنگ شدن یا محو شدن برخی بخش‌های پرینت را مشاهده کردید، به گوش باشید که هر لحظه ممکن است رنگ‌تان تمام شود و باید به فکر تعویض باشید.

اما به عنوان یک راه حل جانبی، می‌توانید به تنظیمات سیستم عامل کامپیوتر شخصی خود مراجعه کنید و سطح ink باقی مانده را مشاهده کنید. برای این‌ کار عموما باید به بخش Devices and Printers رفته و روی اسم دستگاه خود کلیک کنید تا میزان جوهر یا تونر را ببینید.

البته باز هم به خاطر داشته باشید که تصاویر گرافیکی و اطلاعاتی که در این بخش دریافت می‌کنید، به اندازه کافی دقیق نیست و اگر قطعه اصل نباشد، دقت‌اش حتی کمتر هم خواهد شد.

راه حل ساده و پیشنهادی آسماری

آسماری یک راه حل بسیار ساده برای تعیین سطح جوهر کارتریج دارد: اگر دستگاه‌تان اخطار خالی بودن مخزن را صادر کرد، کارتریج را به آرامی ازش جدا کنید و مراحل زیر را اعمال کنید:

  • در ابتدا محکم تکانش دهید
  • اگر دارای قطعه هوشمند (چیپ سنسور) است، با یک دستمال این بخش را تمیز کنید
  • در صورت امکان، سنسور را جدا کرده و دوباره سر جایش قرار دهید
  • حالا دوباره کارتریج را وارد دستگاه کنید

اگر پرینت‌ها از سر گرفته و اخطارها بر طرف شد، یعنی دستگاه تعیین میزان ink را اشتباه انجام داده بوده؛ در غیر این صورت، اگر هنوز هم هشداری دریافت کردید، به احتمال قوی، دیگر عمر آن قطعه به پایان رسیده.

تعیین سطح جوهر کارتریج: نظر کارشناسی و راه حل ویژه آسماری

مطالبی در همین زمینه که نباید از دست دهید

حالا که بحث تعیین سطح جوهر و تلاش برخی از کاربران برای صرفه جویی در هزینه‌ها پیش آمد، بهتر است به مورد از محبوب‌ترین مقالات آسماری درباره این موضوعات هم اشاره کنیم.

مقاله «آموزش پر کردن کارتریج جوهرافشان در سه گام ساده» به شما آموزش می‌دهد که چطور خودتان دست به کار شده و فرآیند شارژ را مدیریت کنید. در این مقاله یک ویدیوی آموزشی (با زیر نویس فارسی) هم منتظرتان خواهد بود؛ و در پایان به این نکته هم پی خواهید برد که آیا این کار برای دستگاه‌تان مضر است یا نه؟

در مقاله‌ای دیگر تحت عنوان «قیمت کارتریج جوهر افشان یک کلاهبرداری جهانی!» هم به مسئله قیمت‌گذاری و گرانی این محصول پرداخته و با جزئیات کامل، پشت پرده این صنعت را برایتان رو می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن