دستگاه‌های کپی و چاپ (پرینتر های چند کاره)، ماشین هایی هستند پر از قطعات کوچک، شکاف، غلتک و چرخ‌دنده که گرد و خاک زیادی را جذب میکنند و سبب بروز مشکلات فنی جدی‌ می‌شوند. گرد و خاک وارد شده به دستگاه‌های کپی و پرینترها، در کیفیت کپی و اسکن نیز تاثیر منفی دارد، و سبب ایجاد لک، نقطه های سیاه و یا خطوط ریز بر روی تصویر شده که متن را ناخوانا می‌کند؛ حتی دستگاه‌تان را دچار مشکلات اساسی تری مانند PAPER JAM  میکند. برای آشنایی با این اختلال پرینتر های چند کاره و نحوه ی پیشگیری و روشهای برطرف کردن آن به این لینک مراجعه کنید. اگر پرینتر را به موقع تمیز نکنید و گرد و خاک درون آن انباشته شود، تمیز کردنش تقریبا غیرممکن می‌شود، زیرا کثیفی ها به سطح درونی پرینتر و قطعات می‌چسبند و آن زمان ناچارید تمام قطعات را از هم جدا کنید تا بتوانید تمیزشان کنید. فرقی نمی‌کند که پرینترتان لیزری است یا جوهر افشان، تمیز کردن منظم آن کمک می‌کند که دستگاه برای مدت بیشتری کار کند.

در آسماری مگ، نحوه ی تمیز کردن پرینتر های چند کاره را در 6 مرحله ساده با شما درمیان می‌گذاریم:

  1. در قدم اول، پرینتر را خاموش کنید

شاید بنظر کم اهمیت برسد ولی پیشگیری بهتر از درمان است، لوازم الکترونیکی بسیار حساس‌اند و نیاز به مراقبت و توجه دارند. پرینتر را خاموش کنید تا هنگام تمیز کردن دچار اختلال نشود.

  1. دستگاه را با یک پارچه نخی از بالا به پایین پاک کنید

با گردگیری سطحی شروع کنید، و این عمل را همیشه از بالا به پایین انجام دهید، زیرا گرد و خاک روی دستگاه در قسمت پایینی انباشه می‌شود و می توانید به راحتی تمیزش کنید.

بهترین وسیله برای تمیزکردن پرینتر های چند کاره یک دستمال نخی مرطوب است، از اسپری کردن هر نوع ماده ی شوینده روی دستگاه خودداری کنید زیرا ممکن وارد یکی از قطعات الکترونیکی شده و آن را خراب کند. برای ضد عفونی کردن دکمه ها، کمی الکل روی پارچه ی نخی مالیده و با آن دکمه ها را تمیز کنید، توجه داشته باشید که نم و الکل روی دستمال زیاد نباشد.

تمیزکردن شیشه اسکنر

  1. تمیز کردن صفحه ی شیشه ای پرینتر های چند کاره

تمیز نگه داشتن این بخش بسیار مهم است، چرا که گرد و خاک، پرز یا جوهر باقی مانده از کپی یا اسکن قبلی بر روی این صفحه در کپی و پرینت جدید ایجاد لک کرده و کیفیت محصول چاپ شده را به خطر می‌اندازد.

مقداری آب یا شوینده شیشه (شیشه پاک‌کن) بر روی دستمال چند کاره (دستمال نانو) اسپری کنید، سپس به آرامی صفحه ی شیشه ای را با آن تمیز کنید. این نوع دستمال به کیفیت اسکن نیز کمک می کند.

علاوه بر صفحه ی شیشه ای، غلتک های ورودی کاغذ به درون دستگاه و کمربندهایی که کاغذ را از درون دستگاه عبور می‌دهد( این قطعه در پرینتر هایی که قابلیت چاپ دو رو دارند، وجود دارد.) را نیز به آرامی تمیزکنید تا از هرگونه گردوخاک پاک شود.

  1. تمیزکردن محفظه تونر

تفاوت جوهر، تونر وکارتریج:

 تونر به عبارتی همان رنگی است که برای پرینتر های لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما چون بحالت جامد و در قالب پودر با ذرات فشرده و بسیار ریز رنگ عرضه می‍شود به آن تونر می‌گویند.

کارتریج محفظه ای است که تونر و جوهر درآن قرار می‌گیرد .

جوهر رنگ مایع ای است که برای پرینتر های جوهر افشان استفاده می‌شود.

با در نظر گرفتن مدل، بعضی از تونرها هنگام خروج از دستگاه و جای گذاری مجدد، مقداری از رنگ آنها به درون محفظه می‌ریزد، بسیار مهم است قبل از آنکه این ذرات رنگ به درون دستگاه و قطعات الکترونیکی ریخته بشوند آنها را تمیزکنید.

 

تونر و کارتریج دستگاه‌کپی

دلایل ریختن و پخش شدن تونر:

* تونر به درستی نصب نشده

* تونر کهنه و قدیمی شده

* تونر دچار ترک یا شکستگی شده

مدام پرکردن تونر در یکی از وضعیت های اشاره شده در بالا کار اشتباهی است زیرا مقدار زیادی از جوهر هدر می‌رود و برای دستگاه هم ایجاد مشکل می‌کند.

اگر رنگ تونر پخش شد چه کنیم؟

لوارم مورد نیاز برای تمیز کردن تونر ریخته شده:

* دستکش و ماسک بهداشتی

* دستمال لوله ای آشپزخانه

* پلاستیک شفاف

* کیسه زباله

* اسپری هوای فشرده

ابتدا، دستکش ها را پوشیده و ماسک را به خوبی روی صورت بگذارید، از تماس تونر با پوست دست اجتناب کنید.

سپس، دستگاه را خاموش کرده و دو شاخه اش را از برق جدا کنید. بدون تکان اضافی کارتریج را از دستگاه خارج کنید، دستمال را زیرش بگیرید تا ذرات تونر پخش نشود. زیر دستگاه، پلاستیک های شفاف را پهن کنید تا ذرات تونر همه جا را رنگی نکند. به هیچ وجه از مواد مایع حتی آب برای تمیزکردن تونر استفاده نکنید زیرا باعث خراب شدن قطعات الکتریکی دستگاه و چسبناک شدن تونر می‌شود. اسپری هوای فشرده را با فاصله 10 سانتی دستگاه به تونر های پخش شده و کارتریج اسپری کنید.

حال همه چیز را سر جای خود گذاشته و دستگاه را روشن کنید. دستگاه آماده ی کار است. اگر مقداری از تونر روی دستتان ریخت، دست ها را با آب و صابون از بالا به پایین بشویید.

  1. سینی های کاغذ را تمیز کنید

گرد و خاک و کثیفی به راحتی به سینی کاغذ درون دستگاه چاپ وارد می‌شود، سینی کاغذ به دلیل باز و بسته شدن زیاد، بیش از قسمت های دیگر دستگاه در معرض کثیف شدن قرار دارد، به خصوص اگر برای مدت های طولانی باز بمانند. می توانید از اسپری هوای فشرده و دستگاه های مکنده مخصوص برای تمیزکردن این نواحی استفاده کنید.

تمیز کردن و پاک سازی سینی کاغذ باید به طور منظم انجام بگیرید.آنجا محل نگه داری کاغذ است، نه گرد و خاک و مواد زائد، پس هرگاه جسم خارجی مانند گیره نگه دارنده کاغذ یا سوزن منگنه در سینی کاغذ دیدی حتما آن را خارج کنید. بعضی از انواع دستگاه های چندکاره سینی جدا شونده دارند، اگر تمایل داشتید برای تمیزکردن سینی آن را کاملا بیرون بکشید، با دقت فراوانی این عمل را انجام دهید، زیرا برخی از سینی ها از ترکیب پلاستیک و فلز ساخته شده اند و برخی حتی چرخ دنده دارند که بسیار شکننده هستند، مراقب باشید به دستگاه یا سینی کاغذ صدمه وارد نشود. اگر هنگام برگرداندن سینی کاغذ به درون دستگاه متوجه شدید که به راحتی وارد نمی‌شود، به این معنی است که چیزی به درستی سرجایش قرار نگرفته، از فشار دادن و اعمال زور خودداری کنید زیرا ممکن است قطعه ای بشکند.

  1. محل نگه داری کاغذ را تمیز نگه داری

قفسه های نگه داری کاغذ ها باید به اندازه ی خود دستگاه تمیز باشد، پس آنجا را مرتبا تمیز کنید. اگر فکر می کنید محلی که برای نگه داری کاغذ ها در نظر گرفته اید در معرض گرد و خاک قرار دارد، فضای دیگری را برای نگه داری کاغذها در نظر بگیرید.

اگر کاغذ ها خاکی و ناپاک باشند، هر بار که سینی کاغذ دستگاه پرینت را پرکنید، تمامی آن گرد و خاک ها وارد دستگاه می‌شود. فراموش نکنید کاغذ ها باید در محیطی خنک، خشک و به دور از تابش مستقیم خورشید نگه داری شوند. اگریک بسته‌ی کامل کاغذ را بازکرده‌اید ولی نمی‌خواهید از تمام آن استفاده کنید، مابقی کاغذ ها را در محفظه ای بسته نگه داری کنید. استفاده از کاغذ های بی کیفیت باعث گیرکردن کاغذ در دستگاه چاپ یا همان PAPER JAM  می‌شود که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم.

تمیز نگه داشتن همیشگی دستگاه چاپ سبب با کیفیت بودن محصول می‌شود. شما به وظایفی که در قبال پرینترتان دارید عمل کنید تا پرینترتان نیز به خوبی به وظایفش عمل کند.