جوهرافشانمراقبت و نگهداری

چگونه هد پرینتر های جوهرافشان خود را تمیز کنیم؟

چگونه هد پرینتر های خود را تمیز کنیم؟

هد پرینتر های جوهر افشان به مرور زمان به دلیل خشک شدن تدریجی جوهر یا جمع شدن گرد و غبار در نازل، مسدود می شود. نشانه بارز این اتفاق فایل های پرینت شده کم رنگ، راه راه، و دارای لکه است که اغلب با تمیز کردن آن این مساله به کلی حل می شود. انسداد این قطعه معمولا به دلیل استفاده کم از کارتریج به وجود می آید. در این پست قصد داریم خشک شدن هد پرینتر های جوهر افشان را بررسی کرده و نحوه تمیز کردن آن ها را در صورت بروز این مشکل به شما نشان دهیم.

پاک کردن هد چاپگر جوهر افشان

 

هد پرینتر چیست؟

هد پرینتر بخشی از دستگاه چاپگر است که به انتقال جوهر بر روی کاغذ کمک می کند. این کار از طریق پاشش قطره های بسیار کوچک جوهر از نازل های پرتعداد پرینتر برای ایجاد تصویر مدنظر انجام می شود. هنگامی که یکی از این نازل ها مسدود شود، فایل های پرینت شده کیفیت خود را از دست می دهد.

نازل های موجود در چاپگر برای ترسیم تصویر

اگر فواصل زمانی بین دفعات استفاده از دستگاه غالبا بیشتر از یک هفته باشد، کارتریج ها در نهایت خشک شده و لازم است که تعویض شود. تمیز کردن هد پرینتر عمر کارتریج های شما را افزایش داده و نیازی نیست که خیلی زود به فکر خرید کارتریج جدید باشید. البته در پرینتر های مدرن امروزی به ندرت به تمیز کردن دستی آن نیاز پیدا می کنید.

پاک کردن هد

Thom Brown، کارشناس فناوری پرینت در شرکت HP در این خصوص این گونه توضیح می دهد:

“طراحی بیشتر پرینتر های مدرن به نحوی است که دستگاه می تواند بخش داخلی خود را تمیز کند. در بین نوبت های چاپ، نگه دارنده کارتریج ها در مکان مخصوصی قرار گرفته که از مسیر حرکت کاغذ دور است. این فرآیند جای گیری با دو هدف انجام می شود: محافظت از کارتریج ها و هد پرینتر از گرد و غبار و خشک شدن و افزایش طول عمر آن ها، و همچنین مکانی برای نظافت آن در بین نوبت های پرینت گرفتن.”

 

اگراز دستگاه چاپگرتان در مکان پر گرد و غباری مانند یک کارگاه تولیدی استفاده می کنید، این قطعه در معرض کثیفی بیشتری قرار دارد. بهتر است هنگامی که با دستگاه کاری ندارید، بر روی آن پلاستیک کشیده تا محافظت بیشتری از آن به عمل آید.

محیط پر گرد و غبار

 

چند نوع هد پرینتر وجود دارد؟

در حالت کلی، دو نوع هد را می توان در بین چاپگرهای موجود در بازار ملاحظه کرد. دسته اول، که هد پرینتر بر روی کارتریج قرار گرفته، و دسته دوم، که این بخش در درون خود دستگاه تعبیه شده است.

 

 ۱٫ هد پرینتر های قرار گرفته بر روی کارتریج

کارتریج های دارای هد، به کارتریج های یکپارچه (Integrated Printer Cartridge) شهرت دارند. در این نوع، صفحه نازل (یا همان پرینت هد) بر روی بدنه کارتریج تعبیه شده است. هر بار که کارتریج را تعویض می کنید، در واقع هد را هم تعویض کرده اید، در نتیجه اگر مشکل افت کیفیت در فایل های چاپ شده تان حل نشود با خرید کارتریج های جدید این مساله حل خواهد شد.

به عنوان مثال شرکت HP، تنها برای محصولات دسته Deskjet و ENVY خود این نوع کارتریج را عرضه کرده که در دو مدل سیاه رنگ و سه رنگ در بازار یافت می شود.

هد پرینتر های قرار گرفته بر روی کارتریج

 

 ۲٫ هد پرینتر های تعبیه شده در درون دستگاه

این مدل از هد ها که درون دستگاه قرار گرفته، از کارتریج های با رنگ جداگانه برای ایجاد تصویر استفاده می کنند. صفحه نازل برای این نوع از کارتریج ها در درون پرینتر جای گرفته و کارتریج ها بر روی آن نصب می شود.

هد پرینترهای تعبیه شده در درون دستگاه

در حالت کلی، این دسته پس از استفاده های بسیار طولانی نیاز به تعویض پیدا می کند، اما از آن جایی که قیمت آن ها بیشتر از ۱۰۰ دلار بوده و برای برخی مدل ها پیدا کردن قطعه جدید کار دشواری است، خریدن دستگاه چاپگر جدید از نظر اقتصادی به صرفه تر خواهد بود.

چگونه هد پرینتر خود را تمیز کنیم

 

چگونه هد پرینتر را بصورت خودکار تمیز کنیم؟

ساده ترین روش برای رفع مشکل کیفیت دستگاه، انجام فرآیند تمیز کردن هد پرینتر از روی دستگاه چاپگر است. این فرآیند تمیز کردن در نرم افزارهای مربوط به هر پرینتر موجود بوده و معمولا در دسته تعمیر و نگهداری (maintenance) در منوی دستگاه تعریف شده است. برای دستورات دقیق تر، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

فرایند تعمیر و نگهداری چاپگر

این فرآیند معمولا به ۱ الی ۲ دقیقه زمان نیاز دارد و در طی آن کمی جوهر نیز استفاده می شود. پس از اتمام، می توانید با یک پرینت آزمایشی کیفیت خروجی را با حالت قبل مقایسه کنید. اگر کیفیت آن به اندازه مناسب رسیده بود، به پرینت فایل های خود ادامه دهید. در غیر اینصورت، شاید نیاز باشد ۲ تا ۴ بار فرآیند مربوطه را تکرار کرده تا به کیفیت چاپ مناسب دست پیدا کنید. اگر باز هم فایل های پرینت شده کیفیت مطلوب را نداشت، به روش دستی تمیز کردن آن در بخش بعدی رجوع کنید. در نظر داشته باشید که این فرآیند را نباید دفعات زیادی تکرار کنید، چرا که منجر به تمام شدن جوهر کارتریج هایتان خواهد شد.

Brown در این خصوص این گونه توضیح می دهد:

“فرآیند تمیز کردن هد پرینتر حالتی است که یک تیغه تمیز کننده کوچک، از روی آن عبور کرده و جوهر های باقی مانده و خشک را جدا می کند. با انجام این کار، چاپگر شما سالم باقی مانده و برای فعالیت بهینه و ایده آل آماده می شود.”

 

چگونه هد پرینتر را بصورت دستی تمیز کنیم؟

تمیز کردن هد پرینتر به صورت دستی

هد پرینتر های درون دستگاه

تمیز کردن هد پرینتر های تعبیه شده در درون دستگاه کمی وقت گیر است. برای نمونه، مراحل زیر را بر اساس دستگاه OfficeJet8710 شرکت HP قدم به قدم بیان کرده ایم.

وسایل لازم: محفظه پلاستیکی، چند دستمال حوله ای خشک، پارچه بدون پرز، و آب مقطر یا فیلتر شده داغ

 1. دستمال حوله ای را تا زده و در درون محفظه پلاستیکی قرار دهید.
 2. حدود ۵ سانتی متر آب داغ بر روی دستمال حوله ای ریخته تا کاملا در آب غرق شود.
 3. درب پرینتر را باز کرده و تمامی کارتریج های جوهر را بیرون آورید.
 4. در طول انجام کار، کارتریج ها را بر روی یک دستمال حوله ای دیگر و رو به بالا قرار دهید.
 5. ضامن خاکستری رنگ در پشت نگهدارنده کارتریج ها را بلند کنید. با این کار هد پرینتر از دستگاه جدا می شود.
 6. هد پرینتر را از درون دستگاه بیرون آورید.
 7. دستمال بدون پرز را با آب داغ مرطوب کنید.
 8. به آرامی جوهر اضافه بر روی نازل هد پرینتر را تمیز کنید.
 9. هد پرینتر را در داخل محفظه ای که دستمال حوله ایی و آب وجود دارد قرار دهید. نازل بایستی رو به پایین باشد. حواستان باشد که به نازل دست نزنید چراکه به راحتی آسیب می بیند.
 10. اجازه دهید هد پرینتر حدود ۱۰ دقیقه در آب خیس بخورد. سپس آن را از محفظه بیرون آورده و بر روی یک دستمال حوله ایی خشک قرار دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شود. نازل بایستی رو به بالا باشد.
 11. هد پرینتر را مجددا به مکان خود در درون چاپگر برگردانید. فراموش نکنید که ضامن را مجددا به حالت اولیه خود در آورید. سپس کارتریج را در جای خود نصب کرده و عملیات تمیز کردن هد پرینتر دستگاه را تکرار کنید.

 

هد پرینتر های روی کارتریج

تمیز کردن هدپرینترهای روی کارتریج

اگر پرینتر شما از این مدل باشد، فرآیند تمیز کردن هد پرینتر نسبت به قبل ساده تر است.

وسایل لازم: یک دستمال حوله ای گرم و خیس، و یک دستمال حوله ای خشک

 1. یک دستمال حوله ای گرم و خیس برداشته و در حالتی که هد پرینتر رو به پایین قرار گرفته، آن را تمیز کنید. با این کار تمامی جوهر های خشک شده بر روی هد پرینتر از بین خواهد رفت.
 2. سپس کارتریج را به حالتی که هد پرینتر به سمت پایین بر روی دستمال خشک قرار گرفته باشد، به مدت ۲ تا ۳ دقیقه نگه دارید. دستمال خشک باعث جریان یافتن جوهر به بیرون خواهد شد. از تمیز و خیس کردن هد پرینتر خودداری کنید، چراکه ممکن است به آن آسیب وارد شود.
 3. کارتریج را مجددا نصب کرده و سعی کنید دوباره با آن پرینت بگیرید. اگر بازهم کیفیت خروجی مناسب نبود، لازم است که کارتریج ها را تعویض کنید.

حال که نحوه نظافت هد پرینتر ها را یاد گرفته اید، می توانید که همواره آن ها در حالتی مناسب نگه دارید.. همانطور که پیش تر بیان شد، برای پرینتر هایی که این قطعه در درون خود دستگاه باشد این کار به منزله تعویض کل دستگاه است، چراکه خرید دستگاه جدید نسبت به تعویض این نوع هد پرینتر به صرفه تر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن