مراقبت و نگهداریترفند و راهکارها

تونر پرینتر و دستگاه کپی به زبان ساده

تونر (Toner) به یک “ترکیب پودری” گفته می شود که در دستگاه کپی و پرینتر لیزری برای چاپ متن و تصویر بر روی کاغذ استفاده شده و در حالت کلی، این کار از طریق کارتریج آن انجام می شود. کارتریج مورد استفاده در پرینترهای رنگی، از مدل رنگی CMYK (آبی تیره، سرخابی، زرد، و مشکی) پیروی می کند.

ترکیب پودری تونر

برخلاف جوهر استفاده شده در پرینترهای جوهرافشان که در آن ها جوهر مایع بر روی کاغذ اسپری می شود، ذرات پودری توسط گرمای فیوزر ذوب شده و در نتیجه بر روی کاغذ نقش می بندد. در دستگاه های اولیه، تونرهای کربنی توسط کاربر از یک بطری به داخل مخزن تعبیه شده هدایت می شد. اما از سال ۱۹۸۴به بعد، دستگاه های ساخته شده از یک کارتریج تغذیه می شود.

 

انواع تونر

انواع تونر

ساخت این پودر نیازمند دانش بالا و فعالیت های تحقیق و توسعه ای است. با هدف بهبود کیفیت چاپ، برخی شرکت های تولید کننده از یک فرآیند شیمیایی برای ایجاد ذرات تونر از شناساگرهای شیمیایی استفاده می کنند. در حالت کلی، این ماده رنگی به دو دسته کلی مغناطیسی و غیر مغناطیسی تقسیم می شود.

یکی از اجزای اصلی کارتریج پرینترهای مدرن مانند HP و Canon، ماده ماگنتیت است. این ماده خاصیت مغناطیسی دارد و به همین دلیل تونر قادر به ایجاد جریان فرومغناطیس است. در این نوع، از قطعه ای برای کنترل میزان شارژ استفاده شده که به آن عامل triboelectrification گفته می شود.

در حالت کلی، تونر با استفاده از نیروی اصطکاک، بار الکتریکی ساکن ایجاد می کند. تونر مغناطیسی، لایه ای بر روی استوانه مغناطیسی ایجاد کرده که ضخامت آن در نهایت توسط واحد های کنترل کننده مختلف مانند تیغه همزن یا رول PCR تعیین می شود. این امر برای چسبیدن ذرات چاپ به کاغذ ضروری است.

تونر غیر مغناطیسی، توسط نیروی الکترواستاتیک بر روی آستین ظاهرکننده قرار می گیرد. مواد این نوع تونر با فشرده شدن توسط رولر تغذیه، به زیرلایه منتقل شده و اثر خود را بر روی آن برجای می گذارد. در این نوع، هیچ گونه ذرات آهنی یافت نمی شود، به نحوی که حتی در برخی مدل ها بصورت کلی هیچ عضو آهنی وجود ندارد. اکثرا پرینترهای برندهایی مانند Samsung، Brother، و Lexmark از این نوع استفاده می کنند.

تونر غیر مغناطیسی

مزیت تونر غیر مغناطیسی اینست که شما می توانید ۱۰,۰۰۰ کاعذ را تنها با مصرف ۲۵۰ گرم از مواد آن چاپ کنید، در حالی که با استفاده از مدل مغناطیسی، حدودا به ۵۰۰ گرم ماده برای چاپ تعداد صفحات یکسان نیاز خواهد بود.

 

نکات مرتبط با تمیز کردن

همواره در هنگام نظافت یا جایجایی تونر، از دستکش و ماسک استفاده کرده و سعی کنید در مکانی قرار بگیرید که به راحتی قابل شست و شو باشد. به دلیل اینکه مواد پودری دمای ذوب پایینی دارد، بایستی در هنگام نظافت سرد نگه داشته شود.

تمیز کردن تونر

همچین، با در نظر گرفتن خواص الکترواستاتیک ذرات و اندازه بسیار کوچک، هرگز نباید آن را با استفاده از جاروبرقی خانگی تمیز کرد. وارد شدن این ذرات باردار به داخل جاروبرقی ممکن است منجر به ایجاد اتصال کوتاه و در نتیجه وقوع حادثه شود.

AsmaryTips# جارو برقی برای جمع کردن تونر؟ هرگز!

با استفاده از جاروبرقی خانگی، ذرات با عبور از دستگاه مجددا وارد فضای اتاق شده که تنفس آن برای افراد در آن محیط می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در صورتی که در هنگام استفاده مواد پودری داخل پرینتر یا دستگاه کپی ریخته شود، با استفاده از دستگاه های وکیوم مخصوص می توان برای نظافت آن اقدام کرد.

وکیوم مخصوص نظافت

 

آیا پودر تونر برای سلامتی انسان خطرناک است؟

تونر ها حاوی موادی هستند که در مقادیر زیاد می تواند برای سلامتی خطرناک باشد، اما قرارگرفتن در معرض مقادیر عادی و همیشگی در محل کار مشکلی ایجاد نمی کند. با رعایت نکات ایمنی در هنگام تماس با این ماده، می توانید سلامتی خود و سایر کارمندان را تضمین کنید.

خطرات تونر برای سلامتی انسان

ماده اصلی تونرهای مشکی کربن سیاه است، اگرچه در برخی کارتریج ها از یک اکسید آهن به جای آن استفاده می شود. کربن مشکش که در مغز مداد و ذغال نیز یافت می شود یک نوع رنگ دانه به حساب می آید.

در بررسی سازمان بین المللی تحقیقات سرطان در سال ۱۹۹۶، مشخص شد که در متد مورد استفاده برای ساخت این ماده از فرآیند هایی برای جهش ژنتیکی در باکتری ها استفاده می شده است. اما امروزه با پیشرفت های حاصل شده در روش های تولید، طبق گزارش بخش سلامت و ایمنی دانشگاه Edinburgh در سال ۲۰۱۰، هیچ ارتباطی بین این ماده با سرطان دیده نمی شود.

رنگدانه سیاه برای چاپ

 

همچنین، این ماده شامل رزین یا پلیمر است که به ذرات رنگ دانه ها می چسبد. در هنگام گرم شدن ورق کاغذ توسط دستگاه، این مواد ذوب شده و رنگ دانه را بر روی کاغذ تثبیت می کند. برخی از این پلیمر ها از مواد شیمیایی قابل تبخیر تشکیل شده که می تواند در مقادیر زیاد، برای سیستم تنفس انسان خطرناک باشد. این مساله زمانی جدی می شود که در هنگام کارکردن دستگاه، در فاصله نزدیکی به آن ایستاده باشید، چراکه با این گرما بخشی از مواد تونر تبخیر می شود.

 

در برخی از تونرها ماده نفتا، یک فرآورده پتروشیمی مرتبط با بنزین، و در برخی استایرن آکریلات نیز وجود دارد. در یک پرینتر با مکانیزم های سالم، این ترکیبات در داخل کارتریج تونر عایق بندی شده و یا بصورت کاملا امنی بر روی کاغذ ذوب می شود. با این ملاحظات، خطری سلامتی فرد مرتبط با دستگاه را تهدید نمی کند.

در حالت کلی، مهترین نکته قابل توجه برای کاربران اینست که تاحد امکان در نزدیکی دستگاه در حال کار، از تنفس کردن طولانی مدت خودداری کنند تا مشکلی بوجود نیاید. در صورتی که حجم زیادی از رزین، پلیمرها و سایر مواد شیمیایی موجود در پودر را تنفس کنید، ممکن است دچار بیماری شوید.

 

شارژ دوباره کارتریج

همچنین، همواره توصیه می شود که برای شارژ مجدد کارتریج به تکنسین های آموزش دیده مراجعه کنید. اغلب برای انجام این کار، طی کردن مراحل زیادی مورد نیاز است که با توجه به نوع و سازنده دستگاه، این روند می تواند متفاوت باشد. اگر این فرآیند به درستی انجام نشود، ممکن است مواد پودری با پوست تماس داشته و یا وارد سیستم تنقسی بدن شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن