راهنمای خریددستگاه کپی

خرید پرینتر و ۸ نکته ای که باید توجه کنید

یک دفتر کار بدون یک پرینتر و کاغذ غیر قابل تصور است!

با وجود برندهای متنوع و کارکرد های پیچیده در بازار پرینتر، انتخاب بهترین پرینتر می تواند بسیار طاقت فرسا باشد یا باعث صرف هزینه های غیر ضروری شود. به این نکته توجه کنید که همیشه انتخاب یک مارک معروف چاپگر ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد. شما باید نظرات و توصیه های مشتری های مختلف را جویا باشید و معیار های خود را برای خرید پرینتر خوب مطابق با نیازهای دفترکار بررسی کنید.

هنوز هم دلایل زیادی برای صرف هزینه های زیاد برای خرید روزانه کاغذ و صرف زمان جهت انتخاب بهترین کاغذ برای نگهداری هرچه بهتر اسناد و مدارک شما، وجود دارد. امروزه علاوه بر شرکت های کوچک و بزرگ در اکثر منازل مسکونی و حتی سوپرمارکت ها هم شاهد انواع مختلفی از پرینترهای صنعتی و خانگی هستیم.

با توجه به پیشرفته روزافزون صنعت چاپ شاهد تحولات عظیمی در این صنعت و محصولات متنوع آن در بازار هستیم. با روی کار آمدن برندهای متنوع پرینتر و عملکردهای مختلف آن ها، بدون داشتن اطلاعات فنی مناسب خرید پرینتر مناسب برای منزل یا کسب و کار شما دشوار خواهد شد.

پرینتر برای محل کار

بودجه مالی، محدودیت فضای کار و موارد دیگر از جمله هزینه های شارژ و نگهداری تجهیزات اداری میتواند در انتخاب شما به شدت تاثیر گذار باشد.

همچون یک خریدار باهوش عمل کنید و نیازها و معیارهای خرید خود را دسته بندی کنید. ما در اینجا برای شما نکاتی را جهت انتخاب یک پرینتر مناسب پیشنهاد میدهیم.

 

خرید پرینتر جوهر افشان یا پرینتر لیزری

اگرچه این روزها اختلاف قیمت زیادی بین جوهر و کارتریج ها نیست اما انتخاب پرینتر جوهر افشان یا لیزری میتواند روی بودجه مالی شما تاثیر داشته باشد. عموما برای مصارف خانگی یا چاپ عکس پرینترهای جوهرافشان ارجحیت دارند اما اگر نیاز به کیفیت بالا در چاپ عکس ها و تعداد چاپ زیادی دارید گزینه ایده آل برای خرید، پرینترهای لیزری خواهد بود.

جوهر افشان و لیزری

 

کیفیت چاپ

اگرچه یک پرینتر لیزری کیفیت چاپ بالایی بالایی دارد اما خرید آن نیز به مراتب گران است ، به ویژه پرینترهای لیزری و رنگی!

قبل از خرید پرینتر حتما به این نکته توجه کنید که انتظار شما از کیفیت چاپ چیست؟ آیا عمده محصولات چاپی شما پیش نویس های سیاه سفید متنی است یا تصاویر رنگی با کیفیت بالا برای ارائه به مشتریان شماست؟ اگر شما یک شرکت طراحی باشید و یا کیفیت چاپ تصاویر خیلی مهم باشد قطعا یکی از الویت های شما خرید پرینتر لیزری رنگی یا سیاه سفید است. اما اگر چاپ متن برای شما الویت دارد میتوانید از کیفیت بالای تصاویر چشم پوشی کنید.

پرینت رنگی

 

امکانات جانبی

امروزه شاهد محبوبیت بالای پرینتر های چند کاره هستیم. پرینتر های چند کاره میتواند به عنوان یک دستگاه فکس، یک اسکنر و یا یک دستگاه کپی کار کند. در مرحله اول بررسی کنید که نیازهای دفتر کار شما چیست. خرید پرینتر چندکاره می تواند باعث کاهش هزینه های خرید دستگاه های اضافی شود و موجب استفاده صحیح و بهبود فضای کاری شما خواهد شد.

یکی از امکانات جانبی دیگر متواند قابلیت چاپ دورو باشد که علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ، باعث سهولت در امر پرینت اسناد دو طرفه شود. چراکه با پرینتر های عادی احتمال خطا در چاپ تعداد زیادی سند دورو را خواهید داشت.

پرینتر چندکاره

 

سرعت چاپ

به حجم و تعداد کاغذ هایی که قصد چاپ آن را دارید فکر کنید .

خود را درحالی تصور کنید که قصد پرینت اسناد و ده ها اسناد را با یک پرینتر کم سرعت را دارید. قطعا سرعت چاپ عامل مهمی در تصمیم خرید شما خواهد بود.  چاپگری که بتواند متن های بزرگ را در مدت زمان کوتاه پرینت کند، قطعا یک انتخاب مناسب برای محیط اداری است.

سرعت چاپ چاپگرها، بر اساس تعداد پرینت صفحه در دقیقه (PPM) است. در یک پرینتر، سرعت چاپ تصویر با چاپ متن متفاوتی دارد. این درحالی است که در مشخصات پرینتر فقط یک عدد PPM برروی جعبه محصول دارد و نشان دهنده سرعت پرینت یک برگ سند حاوی متن سیاه و سفید است.

سرعت چاپ

 

ظرفیت و نوع کاغذ

پس از بررسی سرعت پرینت، ظرفیت سینی پرینتر برای ادارات و یا دفاتر چاپ و تکثیر بسیار مهم است. بعضی از پرینترهای صنعتی دارای چند نوع سینی برای قرارگیری کاغذ در ابعاد مختلف با ظرفیت های بالا هستند. داشتن سینی کاغذ با ابعاد بزرگ و ظرفیت بالا میتواند سرعت چاپ و تنوع خدمات شما به مشتریان بهبود ببخشد.

از طرفی دیگر سایز کاغذ قابل پشتیبانی در پرینترها متفاوت است. پس توجه کنید پرینتری انتخاب نکنید که برای اهداف شما کوچک باشد. به طور مثال در بعضی از پرینترهای چندکاره، ابعاد سند قابل اسکن کردن از حد استاندارد کوچکتر است و میتواند شما را متحمل به خرید یک دستگاه اسکنر جداگانه کند.

ظرفیت پرینتر

 

نوع اتصال

بدون شک یکی از معیار های مهم برای انتخاب پرینتر، میتواند نوع اتصال آن به سیستم های شما باشد.

آیا تمایل دارید از طریق تلفن همراهتان یک سند را چاپ کنید؟

آیا برای چاپ یک سند در  یک دفتر کار با چندین سیستم کامپیوتری مجبور به خرید چند دستگاه پرینتر هستیم؟

حتما میدانید که یکی از اتصالات رایج پرینترها درگاه USB است. از آنجا که اتصال با درگاه USB یک اتصال کوتاه و مستقیم است شما باید پرینتر را در نزدیکترین نقطه از سیستم  هایتان بگذارید. این در حالی است که با گسترش سریع شبکه های کامپیوتری، استفاده از فن آوری اتصال از طریق اترنت(پورت شبکه) یا وایرلس در دستگاه های پرینتر مهیا شده است. تقریبا تمامی پرینترهای موجود در بازار حتی برای مصارف خانگی و دفاتر کوچک از امکان اتصال شبکه برخوردار شده اند . وجود اتصال شبکه به دستگاه پرینتر میتواند یک راه کار مفید برای اتصال چندین سیستم کامپیوتر در دفاتر باشد.

اتصال بی سیم پرینتر

 

هزینه تعمیرات و نگهداری

قبل از خرید پرینتر حتما به هزینه های لوازم جانبی و خدمات پس از فروش آن توجه کنید.

آیا خدمات پس از فروش از جمله بررسی های ماهانه جهت نگهداری مناسب دستگاه توسط شرکت ارائه میشود؟

پرینترها معمولا در زمان هایی خاص دچار اشکالات فنی می شوند، آیا شرکت خدمات پشتیبانی مناسبی را ارائه می دهد؟

عامل موثر دیگر هزینه شارژ و تعویض کارتریج است. بیشتر شرکت ها مصرف کنندگان را با قیمت های غیرقابل تصور جذب میکنند، زیرا میدانند سرانجام زمان تعویض کارتریج ها فرا میرسد.

انتخاب پرینترهایی با قابلیت شارژ مجدد کارتریج میتواند برای دفاتر مقرون به صرفه باشد تا تعویض کامل کارتریج. گاهی خرید پرینتر گران قیمت با کارتریج های ارزان میتواند ارزش خرید بیشتری نسبت به تعویض زودهنگام کارتریج های گران قیمت یک پرینتر نامرغوب داشته باشد!

هزینه ی تعمیرات و نگهداری

 

بودجه مالی

هر خریدی نیاز به بودجه مالی دارد. به میزان بودجه انتخاب شما محدود خواهد شد اما برای یک خرید هوشمندانه، باید بودجه مالی آخرین معیار شما باشد. روی قیمت کالا تمرکز نکنید، چرا که ممکن است با انتخاب یک پرینتر ارزان قیمت موجب صرف هزینه های گزافی شوید. به طور مثال انتخاب یک پرینتر چندکاره میتواند از خرید یک دستگاه فکس یا اسکنر برای دفتر شما جلوگیری کند. همچنین وجود قابلیت اتصال شبکه میتواند مانع خرید چند پرینتر برای یک دفتر یا سازمان شود.

همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین هزینه های نگهداری پرینتر شارژ یا خرید کارتریج است که باید قبل از خرید حتما قیمت کارتریج پرینتر را با دقت بررسی کنید.

بودجه مالی برای بهترین پرینتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن