کاهش هزینهکارتریج

دلیل گرانی کارتریج تونر دستگاه کپی: چرا مجبوریم برای تونر انقدر هزینه کنیم؟

واقعا دلیل گرانی کارتریج تونر دستگاه کپی و پرینتر چیست؟

درست است که محصولات طرح با هدف کاهش هزینه‌ چاپ وارد دنیای پرینترها شدند، ولی استفاده ازشان انقدر عوارض جانبی و ریسک دارد که کمتر کسی سمت‌شان می‌رود. در واقع وجود انواع کارتریج تونر در بازار هم نتوانسته کمکی به پر ماندن جیب‌مان بکند.

با این حساب، محصولات اصل با بالاترین ایمنی و کیفیت، تنها گزینه‌ای است که برای دارندگان چاپگر باقی می‌ماند؛ اما مشکل اینجاست که کیفیت بالا، قیمت بیشتر را نیز به همراه دارد. اکنون پرسش اینجاست که چرا تولید کنندگان قیمت‌ تونر را تا این حد بالا تعیین می‌کنند؟ اصلا این قیمت‌ها از کجا آمده‌اند؟

۴ دلیل گران بودن تونر

دلیل گرانی کارتریج تونر دستگاه کپی: چرا مجبوریم برای تونر انقدر هزینه کنیم؟

۱ . تحقیق و توسعه‌

شرکت HP (هیولِت پاکارد) ادعا می‌کند که سالانه ۱۵ میلیارد تومان برای تحقیق و توسعه‌ هزینه می‌کند. ممکن است با خود فکر کنید جوهر به چنین تحقیق و توسعه‌ پرهزینه‌ای نیاز ندارد، اما شرکت HP نظر دیگری دارد.

آیا شرکت HP در تلاش است قیمت‌های بالای تجهیزاتش را به ‌سادگی توجیه کند؟ یا اینکه واقعا به هزینه‌ ۱۵ میلیارد تومانی تحقیق و توسعه سالانه نیاز دارند؟ (خدا می‌داند).

در این که فرآیند چاپ در چاپگرهای جوهرافشان و لیزری پیشرفته بوده و باید به ‌خوبی طراحی شوند تا از نقص عملکرد جلوگیری شود شکی نیست؛ اما ۱۵ میلیارد تومان در سال قیمتی باور نکردنی و احتمالا اغراق‌آمیز است.

با این ‌حال، هزینه‌های بالای تحقیق و توسعه یکی از استدلال‌های اصلی در زمینه‌ قیمت بالای تونر است – که نه تنها توسط شرکت اچ پی، بلکه توسط اغلب شرکت‌ها به عنوان یک بهانه استفاده می‌شود.

۲ . تخصصی سازی تجهیزات و بالا بودن هزینه تولید

کارتریج‌ها همگی از نظر اندازه یکسان نیستند. این محصولات برای یک یا چند مدل خاص چاپگر طراحی شده و به دلیل همین تخصصی سازی، باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شوند.

فقط تصور کنید اگر همه‌ مدل‌های چاپگر شرکت Xerox و یا حتی تمامی چاپگرهای دنیا از یک نوع قطعه استفاده می‌کردند، چه می‌شد؟

این اتفاق می‌توانست هزینه تحقیق و توسعه را به صفر رسانده و مخارج تولید را نیز به شدت کاهش دهد، به طوری که محصول نهایی با کمترین قیمت ممکن به دست مصرف کننده برسد. اما مشخصا شرکت‌های سازنده تمایل چندانی به حفظ حقوق مصرف کننده ندارد – و دنبال سود بیشترند.

۳ . فروش دستگاه کپی زیر قیمت و با ضرر

تولید کنندگان دستگاه کپی با فروش تولیدات خود زیر قیمت، مصرف ‌کنندگان را جذب کرده و سپس قیمت مواد اولیه و قطعات را بالا می‌برند.

این مؤلفه  به‌طور معمول در تصمیم‌گیری راجع به خرید چاپگر تأثیری ندارد. یعنی، خیلی بعید است که شما در حین خرید دستگاه فتوکپی یا پرینتر، اول بروید و قیمت کارتریج‌هایش را بگیرید.

از طرفی، تولید کنندگان می‌دانند که اکثریت قریب به ‌اتفاق مصرف‌کنندگان، محصولات درجه ‌یک ساخت شرکت اصل را انتخاب کرده و محصولات بی‌کیفیت را ترجیح نخواهند داد؛ چراکه هیچ کس حوصله، زمان و بودجه کافی برای عیب یابی و تعمیر ندارد.

آن‌ها همچنین می‌دانند که شما را در اختیار گرفته‌اند و در وهله اول از قیمت پایین محصولات‌شان به عنوان طعمه استفاده می‌کنند که در ادامه، ضرر خود را از طریق فروش قطعات و مواد اولیه گران جبران کنند.

#AsmaryQuote طبق تحقیقات صلیب سرخ، مشخص شد که قیمت جوهر پرینتر از خون انسان گران‌تر است! خودتان حسابش را بکنید که برندهای پرینتر چه بلایی سر مصرف کننده آورده‌اند…

۴ . عرضه و تقاضا

وقتی تقاضای زیادی برای یک محصول انحصاری و محدود وجود دارد، قیمت‌ها افزایش می‌یابند؛ درست مانند بنزین. برندهای مطرح چاپگر – که مهم‌ترین‌شان شرکت HP است – به‌ عنوان رهبران صنعت چاپ، بازار را از طریق کنترل عرضه نسبت به تقاضا مدیریت کرده و نحوه قیمت‌گذاری را تعیین می‌کنند.

اخیرا شرکت‌های بسیاری ظهور کرده‌اند که قطعات طرح و یا استوک و رفرش را به فروش می‌رسانند؛ اما این شرکت‌ها قادر به رقابت جدی با تولیدکنندگان معتبر کنترل‌ کننده‌ بازار نیستند.

زیرا محصولات بی‌کیفیت را عرضه می‌کنند و تولیدات‌شان عموما همخوانی لازم با دستگاه‌های کپی را ندارد. برندهای سازنده پرینتر همیشه از روش‌هایی استفاده کرده‌اند که فقط لوزم جانبی تولید خودشان بهترین بازده را داشته باشد.

بنابراین، استفاده از تولیدات شرکت‌های ثالث، همواره با دردسر همراه بوده و به همین خاطر زیاد محبوب نیستند.

دلیل گرانی کارتریج تونر دستگاه کپی: چرا مجبوریم برای تونر انقدر هزینه کنیم؟

تقاضای مواد اولیه دائما در حال افزایش است. حتی در صورت ممانعت از پیشرفت‌های جدید در صنعت چاپ که ممکن است نیاز به مواد اولیه را کاهش دهد (که بسیار بعید است)، تقاضا همچنان زیاد باقی می‌ماند.

درنتیجه، گرانی تونردستگاه کپی همچنان یک مولفه ثابت باقی مانده به جیب دارندگان دستگاه‌ها آسیب خواد زد. اما شما همیشه می‌توانید با خرید لوازم جانبی و پرینترها از یک تامین کننده معتبر، هزینه‌های نهایی‌تان را به حداقل برسانید.

قیمت مواد اولیه جوهرافشان تا چه حد واقعی است؟

خب در این مقاله به ۴ دلیل گرانی کارتریج تونر پرداخته و سعی کردیم توضیح دهیم چرا تولید کنندگان به فکر بودجه شما نیستند. اما جالب است بدانید که طبق تحقیقات ما در آسماری، قیمت‌هایی که روی جعبه‌ها مشاهده می‌کنید هم اصلا واقعی نیستند…

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، این مطلب را مطالعه کنید: قیمت کارتریج جوهر افشان یک کلاهبرداری جهانی!

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن