راهنمای خرید

راهنمای خرید کاغذ خردکن: محرمیت اطلاعات‌تان در گرو این مطلب است!

در سال ۱۳۹۷، دزدی اطلاعات و سرقت هویت، به ۷/۱۶ میلیون کارمند و مدیر در سراسر دنیا آسیب زد؛ و احتمالا بخش بزرگی از این مسئله به دلیل عدم دسترسی کسب و کارها به راهنمای خرید کاغذ خردکن یا دانش ناکارآمد در همین زمینه بوده – چراکه طبق آمار، بیشترین داده‌های دزدیده شده، در واقع از طریق زباله‌ها به دست افراد سودجو می‌رسند.

راهنمای خرید دستگاه امحاء کاغذ که در این مقاله از آسماری مطالعه خواهید کرد، شامل توصیه‌های مهمی از کارشناس‌های حوزه امنیت داده و ماشین آلات اداری است که بدون شک نتیجه‌ای جز افزایش امنیت داده‌ برایتان در پی نخواهد داشت.

مواردی که باید هنگام انتخاب کاغذ خردکن در نظر بگیرید

اندازه

اندازه ماشین تنها بر روی تعداد برگه‌هایی که در آنِ واحد می­تواند از بین ببرد، مؤثر است.

در حال حاضر محصولاتی با اندازه­‌های مختلف در بازار ایران وجود دارد که برخی از آن­ها برای استفاده شخصی در منزل و برخی دیگر برای محیط‌های اداری و تجاری مناسب‌اند.

پس در وهلۀ اول، محصولی را انتخاب کنید که از نظر توان و اندازه با نیازهای فعلی‌تان همخوان باشد. در غیر این صورت ممکن است برای خرید وسیله‌ای که بهش نیاز چندانی ندارید، هزینه زیادی صرف کنید.

زمان اجرا

آیا می­دانستید ماشین‌های خردکن زمان اجرای محدودی دارند؟ همه مدل‌های امحاء کننده‌های اسناد دارای محدودیت زمانی برای اجرای فرآیند نابود کردن مدارک‌اند. برخی نمونه‌ها می‌توانند تا ۱۰ دقیقه به طور مداوم کار کنند و تعدادی دیگر زمان اجرایی در حد ۱۵ دقیقه دارند.

بعد از رسیدن به سر حد توان، باید منتظر سرد شدن‌ دستگاه باشید تا مجددا به کار خود ادامه دهد.

#AsmaryTip هر محصول ممکن است از ۵ تا ۳۰ دقیقه ظرفیت اجرایی داشته باشد. ولی عموما همه مدل‌ها به حداقل ۳۰ دقیقه برای سرد شدن نیاز خواهند داشت.

ظرفیت

مدل‌های خردکن­ خانگی معمولا فقط می­توانند سه یا پنج برگه را یک‌جا نابود کنند.

اما نمونه‌های بزرگ و صنعتی همزمان تا ۲۰ برگ را نابود کرده و قبل از داغ کردن، از پس عملیات‌های سنگین‌تری بر می‌آیند.

نوع مخزن

این ماشین‌ها به طور کلی سه نوع مکانیسم جمع­‌آوری مختلف دارند. یکی از این مکانیسم­ها مستقیما به تیغه‌ها متصل می­شود و شما با بیرون کشیدن‌اش، آن را خالی می‌کنید.

عده دیگری از تولیدات بازار دارای مخزن چسبیده به تیغه‌اند که با جدا شدن از این قطعه، قابل تخلیه خواهند بود.

اما بهترین نوع سطل پس ماند را می‌توان نمونه‌هایی دانست که مخزن‌شان کاملا مستقل بوده و برای تخلیه، می‌توان جا به جاشان کرد. این دستگاه‌ها دارای سطل‌هایی هستند که به خودِ محصول نچسبیده و شبیه به کیسه جاروبرقی عمل می‌کند.

سرعت

اگر بخواهید یکباره تعداد زیادی سند و مدرک را امحاء ­کنید، بایستی سرعت را در نظر بگیرید.

برای این‌که بفهمید ماشین شما چه سرعتی دارد، ابتدا باید اطلاعات زیر را داشته باشید:

 • زمان اجرا
 • ظرفیت کاغذ
 • متراژ خرد کردن در هر دقیقه

به عنوان مثال، مدت زمان اجرای ۱۰ دقیقه‌ای، ظرفیت ۱۰ تایی و سرعت ۳ متر در دقیقه‌ای یعنی دستگاه طی هر عملیات می‌توانید ۱۰۰۰ برگه A4 را نابود کند.

سطح ایمنی

راهنمای خرید کاغذ خردکن بدون اشاره به درجه بندی ایمنی این محصولات، به درد نخور خواهد بود.

ماشین‌های امحای اسناد سطوح مختلف امنيتي دارند كه توسط موسسه Deutsches Institut fur Normung، یا DIN ، درجه­‌بندی شده‌‌اند.

در هر محصولی که با آن مواجه می­شوید ، عدد“DIN” را در پشت آن مشاهده می­کنید. هر چه این عدد بیشتر باشد، امنیت بیشتر است.

هفت گروه دسته بندی  DIN وجود دارد که در زیر به بررسی‌شان می پردازیم:

DIN P-1

خردکن­های DIN P-1 امنیت بسیار پایینی دارند. به طور کلی، آن­ها یک کاغذ استاندارد را به نوارهای بلندی با مقیاس ۵/۲-۱۷برش می­دهند و پوشال باقی مانده به راحتی قابل بازیابی خواهد بود. یعنی با چسباندن تکه‌ها می‌توان سند مورد نظر را دوباره خوانا و قابل استفاده کرد.

#AsmaryTip بهتر است وقتی ماشین P-1 تهیه کنید که امنیت برایتان اولویت ندارد. این مدل‌ها برای امحاء اسناد مناسب نیستند؛ اما به دلیل قیمت کم‌شان، برای کسانی که صرفا می‌خواهند مدارک را خرد کنند، انتخاب خوبی به حساب می‌آیند.

DIN P-2

امنیت DIN P-2 کمی بیشتر از DIN P-1 است، اما هنوز هم بسیار محدود است. به طور کلی، از یک برگه استاندارد، حدود ۳۵ نوار بلند تولید می­کند.

DIN P-3

«پی ۳» یعنی محصول مورد نظر دارای حداقل سطح امنیت بوده و هر برگه را به ۲۰۰ قسمت مختلف تقسیم می‌کند. گرچه بهره‌گیری از این مدل‌ها یک حفاظ ایمنی نسبی ایجاد می‌کنید، اما باز هم برای مصارف محرمانه و مهم توصیه نمی‌شود.

DIN P-4

DIN P-4 برای کسانی که به دنبال خردکردن اسناد در خانه هستند قابل اطمینان است. یک برگه را حدودا به ۴۰۰ ذره خرد می­کند، که رمزگشایی‌اش بسیار دشوار است.

IN P-5

خردكن DIN P-5 كاغذ را به قدری ریز می‌کند که به هم پیوستن مجدد آن غیر ممکن باشد. (در کل، حدود ۲۰۰۰ ذره از یک برگ استاندارد ایجاد می­کند).

DIN P-6

اگر صاحب تجارتی هستید که حاوی اطلاعات بسیار حساس بوده و نیازمند امحاء هستند، DIN P-6 گزینه خوبی است. این نمونه‌ها یک برگه استاندارد را به بیش از ۶۰۰۰ ذره تقسیم می­کنند.

DIN P-7

خردكن P-7 كاملاً يك كاغذ را از بين مي­برد و آن را به حدود ۱۲٫۵۰۰ ذره تقسیم مي­كند. اگر به دنبال بالاترین سطح حفظ محرمیت در تجارت یا کسب و کار خود هستید، مورد بهتری پیدا نخواهید کرد.

انواع خردکن­ کاغذ

به طور کلی سه نوع ماشین امحاء مدارک وجود دارد:

 • نواری
 • میکرو
 • رشته­‌ای

راهنمای خرید کاغذ خردکن: محرمیت اطلاعات‌تان در گرو این مطلب است!

 1. نواری (Strip-Cut)

خرد کننده‌های نواری اسناد را به رشته‌های باریک و درازی تبدیل می‌کنند که در صورت تلاش قابل رمزگشایی و بازسازی‌اند. لذا داشتن این قبیل محصولات در ارگان‌ها و نهادهای پر تنش یا امنیتی توصیه نمی‌شود.

#AsmaryTip دستگاه‌های نواری عموما دارای رتبه­های DIN P-1 و DIN P-2 هستند.

 1. رشته­ای (Cross-Cut)

نمونه‌های رشته­‌ای، کاغذ را به نوارهای باریک و کوتاه برش می­دهند. به هم چسباندن مجدد این نوارها بسیار دشوار است، اما غیر ممکن نیست. به طور معمول، ازشان برای از بین بردن اسناد محرمانه در خانه استفاده می‌شود.

Cross-Cut ها دارای رتبه­های DIN P-3 و DIN P-4 هستند

 1. میکرو (Micro-Cut)

امحاء کننده‌های میکرو بهترین‌اند. این محصولات اوراق را به ذره­های بسیار کوچک تقسیم کرده و به هم چسباندن مجددشان را غیر ممکن می‌کنند. کارشناس‌های آسماری داشتن این مدل‌ها را به تجارت‌هایی که درجه محرمیت‌شان بالاست توصیه می‌کند.

امتیاز ایمنی‌شان DIN P-5 و DIN P-6 و DIN P-7 است.

راهنمای خرید کاغذ خردکن: محرمیت اطلاعات‌تان در گرو این مطلب است!

مرحله بعدی چیست؟

متخصصین ما توصیه می‌کنند برای مراحل بعدی و افزایش اطلاعات‌تان در همین خصوص، علاوه بر راهنمای خرید کاغذ خردکن، مطالب زیر را هم مطالعه کنید:

 • دستورالعمل مراقبت و نگهداری از کاغذ خردکن
 • شناخت انواع دستگاه خردکن کاغذ

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن