ترفند و راهکارها

راهنمای طراحی کارت ویزیت | ۵ عنصری که فقط حرفه‌ای‌ها می‌دانند

از نظر آسماری، طراحی کارت ویزیت از آن دست مسائلی است که توجه کافی دریافت نکرده. کارت‌های ویزیت می‌توانند معرفِ مهمی برای شخص شما یا تجارت‌تان باشند؛ و چه بسا بخشی از هویت بصری برندتان‌‌اند.

حالا با کمک کارشناس‌های چاپ و گرافیک آسماری، راهنمایی برای طراحی کارت ویزیت تهیه کرده‌ایم که پنج فاکتور بنیادی این کار را به شما معرفی کرده و بهتان آموزش می‌دهد چطور از هر یک به نفع خودتان استفاده کنید.

نکات کلیدی مقاله (برای شمایی که وقت کافی ندارید)

 • تایپوگرافی در جزعی‌ترین حالت ممکن هم بخشی از هویت بصری تجارت شماست
 • نوع فونت انتخابی‌تان می‌تواند گویای رویکرد و اهداف‌تان باشد
 • لوگو بخش حیاتی کارت ویزیت است و اشتباه در آن به وجهه‌تان آسیب بزرگی می‌زند
 • استفاده از تکنولوژی‌های مدرن مثل پرینت دایکات می‌تواند یک کارت منحصر به فرد برایتان به ارمغان بیاورد
 • نوع کاغذ روی خروجی تاثیر مستقیم دارد. استقامت و جنس کاغذ بازخورد مخاطب را شکل می‌دهد
 • کاغذ مات و براق برای چاپ کارت ویزیت در خانه مناسب‌اند
 • در صورت محدود بودن بودجه، گرماژ ۴۵ برای کاغذها انتخاب خوبی است
 1. تایپوگرافی

تایپوگرافی دانشی از چیدن حروف است. این دانش وقتی خودش را نشان می­دهد که خواننده با نگاه کردن به متن، مشتاق مطالعه محتوا شود.

بیشترین بخش کارت ویزیت را همین تایپوگرافی در بر گرفته و منتقل کننده اصلی اطلاعات است؛ پس هر اشتباهی در آن به منزله مشکلات بنیادی خواهد بود.

حتی نوع فونتی که انتخاب می‌کنید، روی بازخوردی که دریافت می‌کنید، موثر است. مثلا فونت B Titr را در نظر بگیرید؛ چه حسی به شما منتقل می‌کند؟ آیا کاملا جدی و اداری نیست؟

اما فونت B Homa چطور؟ آیا می‌توان گفت که به همان اندازه جدیت دارد؟ قطعا خیر.

پس تایپوگرافی خود را با توجه به اهداف و رویکرد تجارت‌تان انتخاب کرده و مطمئن باشید برای هر طرز تفکری، یک فونت مناسب پیدا می‌شود.

#AsmaryTip اگر احساس می‌کنید که هیچ تایپوگرافی‌ای به استاندارهاتان نزدیک نیست، از یک طراح حرفه‌ای کمک گرفته و فونت مخصوص خود را از صفر طراحی کنید!

 1. لوگو

برندینگ مستقیما با لوگوی شما در ارتباط است و لوگو هم قلب طراحی کارت ویزیت خطاب می‌شود. لوگوی خوب باید به درستی روی کارت چاپ شود – وگرنه بود و نبودش تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

یکی از راه­های خلاقانه­ای که می­تواند به لوگوی شما قوت بدهد، پرینت دایکات کارت ویزیت است. در تصویر زیر یک نمونه از دایکات کارت ویزیت آورده شده که نشان می­دهد چگونه می­تواند توجه مخاطب را جلب کند.

راهنمای طراحی کارت ویزیت | 5 عنصری که فقط حرفه‌ای‌ها می‌دانند

یک مثال جذاب درباره لوگو و تایپوگرافی:

به عنوان نمونه، دونالد ترامپ با امضای دستنویس بدخط خودش بر روی کارت ویزیت، خود را معرفی می­کند. (تصویر زیر).

اما جالب این‌جاست که درست کنار امضای بدخط خود، یک شکل طلایی کاملا هندسی و منظم نیز دیده می­شود. آیا شما هم با این تضاد در شخصیت وی مواجه شده‌اید؟

ترامپ رفتارهای عجولانه و نامرتبی – مثل امضایش – دارد و در عوض یک امپراطوری املاک موفق و استوار – مثل لوگویش – را به خوبی اداره می‌کند.

راهنمای طراحی کارت ویزیت | 5 عنصری که فقط حرفه‌ای‌ها می‌دانند

توصیه ویژه آسماری برای پیدا کردن طراح کارت ویزیت

اگر خودتان وقت کافی برای طراحی کارت ویزیت تجارت‌تان را ندارید، یک مسابقه برایش برگزار کنید! بله درست شنیدید، شما می‌توانید بدون هزینه اولیه، میان طراحان مطرح حوزه مسابقه‌ای برگزار کرده و طرح برنده را برای خودتان چاپ کنید. چطور؟

اول به وب سایت پونیشا مراجعه کرده و سپس از بخش «مسابقه» یک پروژه ایجاد کنید. حالا همه نیازها و توقعاتتان را وارد کرده و منتظر طرح‌های پیشنهادی گرافیست‌های حرفه‌ای باشید، همین!

 1. کاغذ

کیفیت کاغذی که استفاده می­کنید می‌تواند گویا اهمیت شما به جزئیات باشد.

مجلۀ معتبر Mohawk’s Paper Basics در این باره می‌گوید: «از جایی که کاغذ بر روی کیفیت کارت ویزیت تاثیرگذار است، تا جایی که می­توانید بخش مناسبی از بودجه خود را صرف تهیه یک متریال مناسب کنید. به جای این‌که روی قیمت تمرکز کنید، به فکر کیفیت خروجی‌ها باشید».

قبل‌تر که ارائه رزومه به شرکت‌ها اهمیت داشت و همه چیز کاغذی بود، جنس و متریالی که برای رزومه‌تان استفاده می‌کردید، تا حدودی گویای شخصیت و میزان اعتماد پذیری شما بود. این قاعده شاید درباره رزومه‌ها دیگر به چشم نخورد؛ ولی برای کارت ویزیت‌ها چرا.

جنس کاغذ کارت ویزیت را جوری انتخاب کنید که نشانگر نظم، تعهد و حتی برندینگ‌تان باشد.

کاغذی که با کوچک‌ترین حرکتی تا شده و خم می‌شود چه چیزی درباره شرکت‌تان می‌گوید؟ آیا نشان دهنده استواری افکار و رفتار شما خواهد بود؟ قطعا خیر.

پیشنهاد آسماری برای انتخاب کاغذ کارت ویزیت

 • کاغذ مات و گلاسه برای چاپ کارت ویزیت ارزان در منزل مناسب‌اند.
 • کاغذ براق ۴۵ گرمی هم برای بودجه‌های متوسط و کم، گزینه مناسبی است.
 1. طرح خلاقانه

کارت­های ویزیت، فضای کمی برای ارائه توضیحات دارند. در نتیجه استفاده از رنگ، فضای خالی و قرینه جهت جذاب‌تر کردن اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.

قرار دادن اطلاعات زیاد روی آن می­تواند فضای مشخصات مهمی مانند شماره تماس را اشغال کند.

هنگام منتاژ طرح، با رعایت تعادل و حتی درک قائده سوم در چاپ و عکاسی سعی کنید صرفا همان حجم از مشخصاتی را ارائه دهید که ضروری و مفید است – نه بیشتر و نه کمتر.

#AsmaryTip اگر هنوز مراحل طراحی کارت ویزیت را شروع نکرده‌اید، حتما سری به سایت PSDFA بزنید. این سایت ایرانی داری چندین مدل قالب آماده کارت ویزیت است که به شکل فایل فتوشاپ قابل دانلود و ویرایش‌اند.

راهنمای طراحی کارت ویزیت | 5 عنصری که فقط حرفه‌ای‌ها می‌دانند

بهترین پرینتر برای چاپ کارت ویزیت رنگی کدام است؟

پرینتر جوهر افشان مدلHP Photosmart 7520  برای پرینت کارت ویزیت بهترین گزینه است. اما اگر به این محصول دسترسی ندارید و همچنان می‌خواهید چاپ را خودتان شخصا انجام دهید، این نکات را به خاطر بسپارید:

 • بهتر است جوهرتان تازه باشد
 • قالب کارت‌ها را چند تایی در نظر گرفته و بعد از پرینت، برش بزنید
 • بهتر است از پرینترهای جوهرافشان سایز A3 بهره بگیرید
 • بعد از چاپ، چند دقیقه کارت‌ها را رها کنید تا جوهر کاملا خشک شود
 1. شکل و قالب کارت ویزیت

در گذشته، کارت­های ویزیت به شکل­های بسیار ساده، با اندازه استاندارد و به شکل مستطیلی ارائه می­شدند. بنابراین قالب طرحی که انتخاب می­کردید بسیار ساده بوده و به چاپ حروف محدود می­شد.

اما امروزه با توجه به پیشرفت صنعت چاپ و تغییر سلیقه مخاطب، دست طراحان گرافیک در طراحی کارت ویزیت باز است.

حالا به هیچ عنوان دیدن کارت­هایی با اندازه­های کوچک یا بزرگ که با طراحی خلاقانه‌شان نظر همه را به خود جلب می‌کنند، غیرعادی نیست.

در عصر اینترنت، «متن» به تنهایی نمی­تواند مخاطب را میخکوب کند. بنابراین، انتخاب شکل و قالب منحصر به ­فرد با اندازه مناسب، می­تواند به شما کمک کند کارت ویزیت خود را از سایر کارت­ها متمایز کنید.

#AsmaryTip رعایت تقارن در کارت ویزیت بسیار مهم است. پس زمانی که با دستگاه برش کاغذ، کارت خود را برش می‌زنید، استانداردها و توازن طراحی را فراموش نکنید.

دو مقاله دیگر تا تبدیل شدن به طراح حرفه‌ای کارت ویزیت

در این مطلب شما را با برخی از عناصر موثر بر طراحی کارت ویزیت آشنا کردیم که یک حرفه‌ای را از آماتور جدا می‌کنند. اما این اولین و آخرین راهنمای آسماری نیست. ما پیش‌تر در مقاله‌های زیر، همه نرم افزارهای طراحی کارت ویزیت را معرفی کرده و کامل‌ترین دستورالعمل چاپ کارت‌ در خانه را عرضه کردیم.

این دو مقاله را بخوانید تا از هر گونه برون سپاری خلاص شوید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن