تا حالا فکر کرده اید که چرا یک محصول را پس از دیگری میخرید ؟

آیا تا به حال به رنگ هایی که برای لباس ها و یا کاغذ دیواری منزل یا محیط کارتان انتخاب میکنید فکر کرده اید ؟

رنگ میتواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات ، ایجاد حالات خاص و حتی بر تصمیماتی که افراد میگیرند ایفا کند . رنگ بر انتخاب وسایلی که مردم قصد خرید آن را دارند ، لباسی که میپوشند و طرز تزئین محیط اطراف آنها تاثیرگذار است .مردم معولا اشیاء را با رنگی انتخاب میکنند که احساس و یا حالت خاصی را به وجود می آورد .همچون انتخاب رنگ یک ماشین که به نظر اسپورت باشد و یا رنگ آمیزی اتاق خواب با رنگ سبز روشن تا محیطی آرامش بخش را خلق کند .

 

روانشناسی رنگ

روان شناسی رنگ چیست ؟

روانشناسی رنگ بررسی چگونگی تاثیرگذاری رنگها بر ادراک و رفتار شماست . درک درست تاثیر رنگ بر روی احساسات مردم میتواند در انتخاب رنگ سازمانی و استفاده آن در قالب اسناد و مدارک ، و یا طراحی دفتر کار شما میتواند بر موفقت شما در تجارت بسیار موثر و مفید باشد !

رنگ یک ابزار پرقدرت است که میتواند باعث جذب ، تاثیر و افزایش حافظه شود . استفاده از رنگ در مواد چاپی به عنوان راهی برای معرفی ایده های شرکتها ، به یک موضوع به شدت مهم تبدیل شده است .

مطالعات نشان داده است که وجود رنگ در اسناد شما به شدت تاثیر دارد به طوری که :

خوانایی متون را به میزان 80% افزایش میدهد

برداشت شمارا 39% ماندگارتر میکند

با رنگی کردن شماره های تماس 44% تماس های تلفنی را افزایش میدهد

به خوانندگان کمک میکند اطلاعات مهم را 70% سریعتر پیدا کنند

و 80% فروش ، انگیزه و شناخت برند را افزایش میدهد

 

به یاد داشته باشید احساسات یک مؤلفه بزرگ و ارزشمند در تصمیم گیری است و شناخت احساسات برافروخته از رنگ هایی که شما انتخاب میکنید ممکن است به طور مستقیم بر تصمیمات افراد برای امور و مراودات تجاری با شما تاثیر داشته باشد . از آنجایی که رنگ ها روی مغز و احساسات تاثیر میگذارد ، منطقی است در انتخاب آنها ها با علاقه و دقت کافی عمل کنید .

تعدادی از مطالعات نشان داده است که :

به نظر میرسد رنگ آبی خلاقیت را تحریک میکند و میتواند بر روی آرامش شما موثر باشد  .

رنگ قرمز غدد آدرنالین را تحریک میکند و بسته به شدت تحریک میتواند احساس انرژی یا تهدید را در شما ایجاد کند . این درحالی است که رنگ قرمز میتواند شما را در انجام کارهای تکراری و نیازمند به تمرکز بیشتر یاری کند .

رنگ زرد در مقادیر کم میتواند احساس خوشحالی را در شما ایجاد کند . هرچند در مقادیر زیاد ممکن است احساس استرس کنید و این دلیلی است برای استفاده کردن رنگ زرد در پیام های هشداردهنده.

 

رنگ به گونه ای شناخته شده است که تاثیرات مشابه ای را در احساسات و افکار مردم میگذارد . درک چگونگی رفتار مردم به رنگ ها و ترکیب رنگ ها در بازاریابی  و ارتباطات تجاری شما بسیار مهم است . در حال حاضر روانشناسی رنگ یک علم دقیق نیست چرا  که بسیاری از چیزها از جمله ، سن ، محیط ، تجربه ، جامعه و اقتصاد  بر درک فرد از رنگ تاثیر میگذارد.

ترجیحات رنگ و معانی حتی تحت تاثیر ملیت هاست. بنابراین درک این نکته بسیار مهم است که رنگ ها نمایانگر خصوصیات یکسان نیستند و توسط ملیت ها و فرهنگ های متفاوت به صورت یکسان به آنها توجه نمیشود .

اگر اسنادی که تولید میکنید و یا تجارت شما با مخاطبین بین المللی درارتباط است باید به چگونگی درک رنگ ها از دید کشورهای دیگر نیز دقت کنید . به طور مثال از منظرایالات متحده رنگ سبز نمایانگر طبیعت ، موضوعات مالی ، رشد ، جوانی ، فراوانی و سلامت است . اما در کلمبیا برای برخی از مردمان بومی رنگ سبز ، رنگ مرگ است و همچنین از نظر برخی زشت تلقی میشود . در مصر رنگ سبز رنگ ملی است و بر روی بسته ها نباید استفاده شود . در میان مسلمانان رنگ سبز روحانی و مقدس است  . سبز میتواند معنی باروری ، تازگی و سلامت در اکراین داشته باشد .

این تحقیقات نشان می دهد ، استفاده از رنگ در تجارت میتواند ارتباط را به صورت چشمگیری بهبود ببخشد ، تولید را افزایش دهد ودر نهایت باعث افزایش فروش شود . رنگ به طرز فزاینده ای مقرون به صرفه و کنترل آن آسان شده است و استفاده از آن به صورت روز افزون در مواد چاپی وجود داشته است .

در پایان ، باید به خاطر داشته باشیم تمایلات درباره ی رنگ و احساسات افراد به شدت وابسته به عوامل مختلفی از جمله فرهنگ ، ملیت و تجربیات فرد و غیره است . برای انتخاب بهترین رنگ بهتر است به دنبال روش های عملی برای انتخاب بهترین رنگ مطابق کسب و کار شما بگردید .