راهنمای خریدکارتریج

شناخت و مقایسه انواع کارتریج تونر: OEM، طرح (کپی)، استوک و شارژ شده

اکثر صاحبان دستگاه کپی اصطلاحاتی که انواع کارتریج تونر را نشان می‌دهند شنیده‌اند. «اصل»، «اورجینال»، «OEM»، «غیر اصل یا طرح»، «شارژ شده» و … همگی عناوینی هستند که برای توصیف تونرها استفاده می‌شوند.

با این وجود، برای اکثرشان شفاف نیست که این اصطلاحات دقیقا چه معنایی دارند و فقط می‌دانند که تونرهای اصل، OEM و اورجینال قیمت بیشتری نسبت به نمونه های غیر اصل، طرح و پر شده دارند. اما چرا؟ علت این تفاوت قیمت چیست؟‌

بطور کلی کارتریج‌های تونر به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • OEM اصل
 • غیر اصل یا طرح (کپی)
 • استوک
 • شارژ شده

خلاصه مقاله در چند خط

هیچ‌ چیزی جای نمونه‌های اصل و اورجینال را نمی‌گیرد. تونرهای اصل، محصولات باکیفیت‌تری هستند که نسبت به انواع کارتریج تونر غیر اصل و طرح با کیفیت بیشتری کار می‌کنند.

بطور خلاصه، تونرهای اصل این مزیت‌ها را نسبت به نمونه‌های دیگر دارند:

 • بهترین و باکیفیت‌ترین متون و تصاویر را پرینت می‌گیرند
 • خروجی‌هاشان با گذر زمان مات و محو نمی‌شود
 • رنگ هاشان کنتراست بهتری دارد
 • صفحات بیشتری تحویل‌تان می‌دهند (ظرفیت بالایی دارند)
 • سلامت دستگاه کپی‌تان را به خطر نمی‌اندازند

اما قبل از این‌که به مقایسه انواع کارتریج تونر بپردازیم، اجازه دهید آسماری توضیح متخصری درباره هر یک بهتان ارائه کند:

 1. OEM اصل

کارتریج OEM اصل توسط شرکت سازنده دستگاه کپی شما ساخته و عرضه می‌شود.

OEM در واقع مخفف «تولید کننده‌‌ تجهیزات اورجینال» یا Original Equipment Manufacturer است. برای مثال، تونرهای HP و Canon اصل توسط کارخانه‌های خودشان تولید می‌شود.

#AsmaryTip این محصولات صرفا برای دستگاه‌های همان برند و برای کاغذهای مورد تایید تولید کننده ساخته می‌شوند. پس هنگام استفاده ازشان، در انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ دقت کنید.

شناخت و مقایسه انواع کارتریج تونر: OEM، طرح (کپی)، استوک و شارژ شده

 1. طرح یا کپی

تونر غیراصل توسط کارخانه‌ای غیر از سازنده دستگاه کپی شما تولید شده و گاهی به عنوان تونرهای طرح نیز شناخته می‌شوند.

از نظر ظاهری تقریبا هیچ فرقی با نمونه‌‌های اصل ندارند و سازندگان‌شان تلاش می‌کنند تا طرح محصول اصلی را بدون زیرپا گذاشتن حقوق ثبت اختراع، کپی کنند.

این کار دقیقا مشابه شرکت‌های دارویی‌ است که داروهای رایج از شرکت‌های رقیب را با اندکی تغییر نام روانه بازار می‌کنند.

بسیاری از تونرهای غیر اصل هم شبیه مدل‌های اورجینال تولید می‌شوند، اما با این وجود، نباید منکر تفاوت‌هاشان شد.

اغلب شرکت‌های کپی‌کار – که عموما هم چینی‌اند – محصلات نسبتا قابل قبولی را با قیمت کمتر تولید می‌کنند. اما به هر حال باید بدانید با یک محصول طرح و کپی شده طرفید که توسط سازنده دستگاه کپی‌تان تایید نشده.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که طی عیب‌یابی و تعمیر دستگاه‌های فتوکپی به چشم می‌خورد، مسائل مربوط استفاده از کارتریج کپی است. (پس ملاک را صرفا قیمت قرار ندهید و به فکر عواقب خریدتان باشید).

 1. استوک (کار کرده یا رفرش)

کارتریج تونر استوک قبلا استفاده شده و مجددا از طریق شارژ یا تعمیر روانه بازار شده‌اند.

تونر کارکرده یکی از حالت‌های زیر را دارد:

 • قبلا خالی شده و حالا با شارژ مجدد به فروش می‌رسد
 • تعمیر شده
 • تا حدودی کار کرده، اما هنوز ظرفیت دارد

صرف نظر از این‌که محصولی که خریده‌اید از کدام دسته باشد، باید بدانید که ریسک استفاده ازشان بالاست. همان خطراتی که در حین بکارگیری نمونه‌های کپی وجود دارد، برای تونر استوک نیز صدق کرده و ممکن است سلامت دستگاه‌تان را به خطر بی‌اندازد.

 1. شارژ شده

طبق تحقیقات صورت گرفته، حدود ۹۰ درصد کارتریج‌های خالی قابلیت شارژ مجدد و بازگشت به چرخه مصرف را دارند – و ۱۰ درصد باقی مانده نیز به دلیل شکستگی، باید بازیافت شوند.

یکی از انواع کارتریج تونر که همیشه طرفداران زیادی داشته، همین نمونه بوده و اگر تامین کننده‌اش معتبر باشد، بازده قابل قبولی نیز خواهد داشت.

البته فرایند «شارژ» پیچیدگی‌های زیادی داشته و باید توسط افراد متخصص در محیط‌های کنترل شده صورت پذیرد. پس آن را عملی مثل پر کردن کارتریج جوهرافشان در خانه تصور نکنید!

شناخت و مقایسه انواع کارتریج تونر: OEM، طرح (کپی)، استوک و شارژ شده

تفاوت‌های انواع کارتریج تونر از نظر فنی

 

 • عملکرد کلی و ظرفیت

تونرهای اصل معمولا بیشترین ظرفیت را دارند. به‌جز در موارد نادر، مدل‌های غیر اصل و طرح به اندازه‌ی اصل دوام نداشته و صفحات کمی را پرینت می‌گیرند.

محصولات اصل طبیعتا ماندگارترند و کیفیت خروجی‌ها را با وجود تحویل صفحاتِ بیشتر، حفظ می‌کنند. بسیاری از آن‌ها بالای ۲۰ هزار صفحه ظرفیت دارند – که اصلا با کارتریج‌های استوک و طرح قابل مقایسه نیست.

 • کیفیت و رزولوشن

کارتریج‌ها از اجزای مهم فرایند چاپ و پرینت هستند و مستقیما روی کیفیت چاپ دستگاه اثر گذارند. اگر شما از دستگاه‌تان انتظار دارید که نوشته‌ها و تصاویر را با بالاترین رزولوشن پرینت بگیرد، باید در انتخاب تونر دستگاه کپی دقت کنید.

تونرهای اصل به واسطه سیستم رنگ‌آمیزی دقیق‌تر، خروجی براق و شفافی تحویل می‌دهند. اما وقتی از مدل‌های غیراصل یا طرح استفاده می‌کنید، رزولوشن پرینت اغلب پایین بوده و رنگ‌ها نا متناسب‌اند.

 • دوام و ماندگاری خروجی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم، عمرِ پرینت‌هاست. خروجی‌های حاصل از تونرهای اصل معمولا کیفیت خود را تا آخر حفظ می‌کنند و محو یا مات نمی‌شوند. اما پرینت‌های کارتریج‌های شارژی و طرح در طول زمان از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند و معمولا با سرعت قابل توجهی محو و مات می‌شوند.

 • خطر خرابی و بروز نقص

اکثر برندهای مطرح تولید کننده دستگاه کپی شدیدا تاکید می‌کند که مشتریان فقط از درام‌ها یا کارتریج‌ تونرهای اصل همین شرکت‌ها استفاده کنند. عموما، هر پرینتر لیزری برای دماهای مشخصی طراحی شده که دقیقا با مدل‌های متفاوت کارتریج مطابقت کند.

بنابراین استفاده از تجهیزاتی غیر از برند اصلی ممکن است به سخت‌افزار دستگاه، کیفیت پرینت‌ها و عمر مفیدش صدمه بزند.

همچنین باید بدانید که دستگاه کپی‌هایی که به دلیل استفاده از درام یا تونر غیر اصل خراب شوند، شامل گارانتی سازندگان نمی‌شوند.

محصولات استوک و شارژ شده به دلیل تغییر کیفیت الکترواستاتیک دستگاه، ذوب کردن برخی نقاط، رنگدانه‌ها و اندازه‌ ذرات، باعث بروز نواقص فنی متعددی می‌شوند که به نشتی یا از رده خارج شدن دستگاه منتهی خواهد شد.

ولی تونرهای OEM اصل توسط سازندگان اصلی‌شان ساخته می‌شوند و درنتیجه خطر خرابی و بروز نواقصی که در کارتریج‌های رفرش، طرح و امثالهم ایجاد می‌شوند را ندارند.

 • قیمت

قطعا شما هر قدر هزینه کنید، به همان میزان نیز خدمات و خروجی عایدتان خواهد شد. تونرهای اصل محصولات باکیفیت‌تری محسوب می‌شوند و درنتیجه قیمت بالاتری نیز دارند. با این حال، به خاطر افزایش بازده و ظرفیت‌، صرفه به مقیاس عملیات‌های چاپی‌تان را بالا برده و دراز مدت موجب بازگشت سرمایه خواهند شد.

از طرفی باید به خاطر داشته باشید که قیمتِ کمِ مدل‌های طرح، استوک و رفرش به دلیل ریسک‌پذیری بالاشان بوده و ممکن است به شکل هزینه‌های تعمیر، دوباره بهتان آسیب مالی بزنند. پس همان اول کار اندکی بیشتر خرج کردن منطقی‌تر اضافه کردن به خرج‌های بلند مدت مراقبت و نگهداری است.

درباره قیمت تونر بیشتر بدانید

مسلما تنها دلیلی که کاربران جذب کارتریج‌های کپی، استوک و امثالهم می‌شوند، گران بودن مدل‌های اورجینال است. اما واقعا چرا؟

به طور خلاصه، علت این امر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • هزینه تحقیق و توسعه شرکت‌های سازنده بالاست و این در قیمت مصرف‌کننده نمود پیدا می‌کند
 • اغلب شرکت‌ها دستگاه کپی و چاپگر را به ضرر می‌فروشند تا بعدا از طریق فروش جوهر و تونر سود کنند
 • تعادل میان عرضه و تقاضا وجود ندارد

اگر می‌خواهید به شکل مفصل‌تری در این باره اطلاعات کسب کنید، مقاله ویژه ما درباره «علت گرانی کارتریج تونر دستگاه کپی و چاپگر» را مطالعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن