ترفند و راهکارها

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

تصاویری که در کامپیوتر دارید، بعد از چاپ در همین اندازه باقی نخواهد ماند. برای همین، باید با نحوه مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت آشنا باشید تا نتیجه چاپ به فاجعه مبدل نشود.

این راهنمای تصویری ویژه از آسماری، به شما نشان می‌دهد که چطور می‌توان قبل از خرج کردن جوهر و هدر دادن کاغذ، مطمئن شد که نتیجه پرینت‌ها اندازه مناسبی خواهند داشت.

اگر تا به حال تجربه کار با چاپگرهای جوهرافشان را داشته باشید، احتمالا می‌دانید که همخوان نبودن اندازه‌ها تا چه حد هزینه بر و زمان‌گیر است.

بنابراین، اگر تمایل ندارید که هیچوقت با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کنید، این دستورالعمل ساده را پیاده‌سازی کنید.

مهم‌ترین قدم: تغییر رزولوشن مانیتور در فتوشاپ

اگر به منوی view رفته و گزینه Print Size را انتخاب کنید، می‌توانید تصویر را به اندازه چاپ بزرگنمایی کنید، اما رزولوشن پیش‌فرض صفحه نمایش در فوتوشاپ ۷۲ ppi (پیکسل در اینچ) است.

برای مشاهده پیش‌نمایش عکس با سایز پرینت، باید رزولوشن صفحه نمایش خود را بدانید و تغییراتی را در تنظیمات فوتوشاپ انجام دهید که ما در این‌جا به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تصویر زیر اندازه چاپ را ۵/۳×۹ اینچ با رزولوشن ppi 72 نشان می‌دهد. اگر در این مثال به اندازه بسیار کوچک آن دقت کنید، متوجه خواهید شد که بزرگنمایی به جای افزایش، کاهش یافته است. این اولین سرنخ از وجود یک اشتباه است!

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

تصویر زیر اندازه چاپ را ۵/۳×۹ اینچ با رزولوشن صحیح ppi 128 نشان می‌دهد. ممکن است رزولوشن صفحه نمایش شما متفاوت باشد، اما به احتمال زیاد در محدوده ۱۳۰-۱۲۰ خواهد بود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، پیش نمایش زیر، سایز تصویر را به درستی نشان داده و برخلاف مورد بالایی، آن را کوچک نکرده. این نشانه خوبی است که در مسیر درستی قرار دارید.

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

اگر می‌خواهید این مشل را برطرف کنید و پیش‌نمایش پرینت در فتوشاپ را به درستی ببینید، مراحل زیر را طی کنید:

 

۱)صفحه لپ تاپ/کامپیوتر خود را به‌صورت افقی به اینچ اندازه‌گیری کنید. دقت کنید فقط خود صفحه نمایش را اندازه بگیرید. به عنوان مثال، در Macbook Air اندازه افقی آن ۲۵/۱۱ اینچ است.[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

۲) اطمینان حاصل کنید که مانیتور در رزولوشن اصلی خود باشد. در اکثر رایانه‌های رومیزی می‌توانید با راست کلیک روی دسکتاپ به قسمت تنظیمات وارد شوید.

در رایانه Mac می‌توانید از آیکون Apple (بالا سمت چپ) – About This Mac -More Info را پیدا کنید. به این صورت، رزولوشن صفحه نمایش شما به‌صورت پیکسل نمایش داده می‌شود (تصویر ۱).

در Macbook Air رزولوشن صفحه نمایش ۹۰۰×۱۴۴۰ است و اگر روی گزینه Preferences Display کلیک کنید می‌توانید رزولوشن را تغییر دهید. اگر رزولوشن پیش‌فرض خود دستگاه را بخواهید باید کنار گزینه «Best For Display» تیک خورده باشد که همان ۹۰۰× ۱۴۴۰ خواهد بود.[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

۳) حالا محاسبات را انجام دهید. طول صفحه نمایش خود را به اینچ (در این حالت ۲۵/۱۱) و تعداد پیکسل‌های افقی (که همان شماره اول در ابعاد پیکسل است) را برای تعیین PPI یا پیکسل در هر اینچ از صفحه نمایش خود تعیین کرد و آن‌ها را بر هم تقسیم کنید.

مثلا ۱۴۴۰ پیکسل را بر ۲۵/۱۱ اینچ تقسیم کنید که برابر با ۱۲۸ پیکسل بر اینچ (ppi) خواهد شد.

۴) تنظیمات PPI را در فوتوشاپ به‌روزرسانی کنید و بخش « Units & Rulers» را پیدا کنید. بسته به نسخه نرم‌افزار و این‌که آیا از رایانه رومیزی یا Mac استفاده می‌کنید، در قسمت Photoshop- Preferences یا Edit- Preferences آن را پیدا خواهید کرد. در نهایت شما صفحه زیر یا چیزی مشابه آن را مشاهده می‌کنید. پس از آن‌که رزولوشن دستگاه را به صورت ppi محاسبه کردید، آن را در کادر زیر وارد کرده و تنظیمات جدید را ذخیره کنید.

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

۵) اگر از قبل عکسی در فتوشاپ ندارید، یک عکس را در فتوشاپ باز کنید.

۶) اندازه پرینت را تغییر داده و آن را در اندازه چاپ مشاهده کنید. برای مشاهده اندازه چاپ فعلی و/یا تغییر آن، از منوی Image به Image Size بروید و مطمئن شوید که مطابق تصویر زیر به‌صورت اینچ باشد.

شما می‌توانید اندازه چاپ مورد نظر خود را تغییر داده و سپس از منوی View به Print Size رفته تا بزرگنمایی شود، بنابراین می‌توانید ببینید که تصویر در اندازه واقعی چاپ چطور به‌نظر می‌رسد.

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

۷) صحت همه چیز را تأیید کنید. اگر خط‌کش (Ruler) را در قسمت بالا مشاهده نکردید، از منوی view، Rulers را انتخاب کرده و آن را فعال کنید. اگر همه چیز به‌درستی تنظیم شده باشد (و شما در حال مشاهده اندازه واقعی چاپ باشید)، خط‌کش فتوشاپ باید نشان‌‌دهنده یک اینچ واقعی باشد.

یک خط‌کش برداشته و از اندازه آن مطمئن شوید. اکنون می‌توانید همه عکس‌های خود را در اندازه واقعی چاپ و به هر اندازه‌ای مشاهده کنید.

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

به‌طور کلی تا چه اندازه‌ای می‌توان پرینت گرفت؟

این سوالی است که روزانه چندین بار به ذهنمان می‌آید و جواب آن هم آسان نیست، زیرا چند متغیر در آن دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها کیفیت دوربین است.

همچنین، مهم است بدانید که تغییر اندازه یک عکس به‌صورت دستی در Photoshop کیفیت چاپ را به هیچ وجه بهبود نمی‌بخشد (لااقل چشم نمی‌تواند آن را ببیند). نکته مهم پیکسل‌های دوربین است.

هرچقدر رزولوشن اولیه تصویر خام شما بالا باشد، می‌توانید در اندازه‌های بزرگ‌ترین نیز پرینت داشته باشید.

بنابراین، به جای اینکه دنبال طرفندی نرم‌افزاری باشید، بهتر است که سخت افزار (دوربین) خود را ارتقاء دهید.

[راهنمای تصویری]: مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با استفاده از فتوشاپ | جوهر را هدر ندهید!

[توصیه کارشناسی]: تصاویر خود را در فرمت RAW یا TIFF ویرایش کنید

 

حتماً تمام ویرایش های خود را با فرمت RAW یا TIFF انجام دهید و فقط ذخیره نهایی را با فرمت JPEG انجام دهید.

فرمت JPEG فوق‌العاده است زیرا انتقال آن ساده‌تر است (فایل کوچکتر = بارگذاری سریع‌تر!) و در هنگام چاپ کیفیت آن کاهش نمی‌یابد.

ولی به یاد داشته باشید که تنها ذخیره نهایی باید به فرمت JPEG باشد، زیرا هر ویرایش و ذخیره با فرمت JPEG باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود.

راهنمای ویژه چاپ عکس با بالاترین کیفیت ممکن

حالا که با نحوه مشاهده عکس‌ها در سایز پرینت با فتوشاپ آشنا شدید، بهتر است سری هم به پرطرفدارترین راهنمای پرینت تصویر در کل اینترنت بزنید!

بله، دستورالعمل تیم آسماری برای پرینت بهترین تصاویر، از طرف کاربران مورد توجه ویژه‌های قرار گرفته و به گفته آن‌ها، تاثیر بسزایی روی خروجی‌هایشان داشته.

اگر نمی‌خواهید از فرمول‌های مخصوص پرینت عکس جا بمانید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن