دستگاه کپی

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر | پرینت رنگی با کارتریج تونر بهتر است یا جوهرافشان؟

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر تفاوت‌های پنهانِ زیادی را آشکار می‌کند. البته که حتی در ظاهر هم می‌توان ویژگی‌های متغایری میان هر دو یافت؛ اما به هر روی، هدف آسماری، بهره‌گیری از این ابعاد مخفی جهت ارائه یک مقایسه عادلانه میان دو تکنیک است.

نکات کلیدی مقاله

 • جوهر طول عمر کمتری دارد
 • حتما باید هر از چند گاهی از جوهر استفاده کنید تا خشک نشود
 • تونر دوام و طول عمر بسیار بیشتری دارد
 • بازگشت سرمایه چاپ رنگی لیزری بیشتر است
 • مخارج تونر پایین‌تر از جوهر بوده و صرفه به مقیاس بیشتری دارد

چاپ رنگی جوهر: کمتر مصرف می‌کنید و بیشتر تمام می‌شود

چطور ممکن است قطعه‌ای که کمترین مصرف را دارد، بیشترین نیاز به تعویض را هم داشته باشد؟ اگر هیچ کس پرینت رنگی نمی‌گیرد، چطور است که مخازن جوهر انقدر زود تمام می‌شوند؟

خب، به گفته کارشناس‌های آسماری، گاهی اوقات همین مسئله خود دلیلی برای تمام شدن جوهر است. یعنی در بعضی شرایط، اگر با این کارتریج‌ها کار نکنید، خشک می‌شوند و باید تعویض‌شان کنید.

یکی از تفاوت‌های عمده‌ای که در مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر به چشم می‌خورد، طول عمرشان است. کارتریج‌های تونر تاریخ مصرف طولانی‌ای داشته و اگر به درستی ازشان نگه داری شود، به این سادگی‌ها خراب نمی‌شوند.

اما کارتریج‌های جوهر ماندگاری بالایی نداشته و اگر برای مدتی بلا استفاده بمانند، به احتمال قوی، خشک و غیر قابل مصرف می‌شوند.

نتیجه: اگر جزو مشاغلی هستید که به ندرت پرینت رنگی می‌گیرید، حتما از یک پرینتر یا دستگاه کپی لیزری استفاده کنید؛ چراکه محصولات جوهرافشان صرفا مناسب مصارف متداوم‌اند.

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر | پرینت رنگی با کارتریج تونر بهتر است یا جوهرافشان؟

بهتر است تونر و جوهر را بیشتر بشناسید

از تفاوت‌های تونر و جوهر می‌توان به ساختارشان اشاره کرد. جوهر مایع است و تونر اما جامد. این اطلاعات شاید در نگاه اول تخصصی و بیهوده به نظر برسد. اما شناخت کارتریجی که در چاپ رنگی ازش بهره می‌گیرید، برای دریافت خروجی‌های ایده‌آل ضروری است.

از آن‌جایی که تونر جامد است، برای چسبیدن‌اش به کاغذ، ابتدا باید ذوب شود. این در حالی است که جوهر عموما با تکنیک‌هایی غیر از حرارت مستقیم به کاغذ منتقل شده و در اصل، به جای «حک» شدن، «جذب» می‌شود.

#AsmaryTip اگر دقت کرده باشید، کاغذهای خروجی‌ در چاپگرهای جوهرافشان کمی خنک و مرطوب‌اند. در حالی که کاغذهای خروجی پرینترهای لیزری گرم و خشک به نظر می‌رسند. این مسئله گویای فرآیندهای چاپ متفاوت‌شان است.

چرا چاپ رنگی تونر از جوهر بهتر است؟

چون هزینه اولیه چاپگرهای جوهرافشان نسبتاً کم است، بسیاری از کاربران گمان می‌کنند که چنین انتخابی مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. اما کارتریج‌های جوهرافشان نه تنها قیمت بالاتری دارند، بلکه پس از نصب در چاپگر، صرفا می‌توانند ۳ الی ۴ هفته بلا استفاده بمانند.

پس در واقع شما مجبور خواهید بود که طی این بازه زمانی همه عملیات‌های پرینت رنگی خود را تمام کنید – در غیر این صورت جوهر خشک شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

اما در عین حال، یک پرینتر لیزری و کارتریج‌های تونر این محدودیت را برای شما به وجود نیاورده و اجازه می‌دهند برای پرینت‌های رنگی خود، با خیال آسوده برنامه‌ریزی کنید. (ولی چون این مدل پرینترها قیمت اولیۀ بالاتری دارند، کاربران گاهی نسبت به خریدشان تردید پیدا می‌کنند).

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر | پرینت رنگی با کارتریج تونر بهتر است یا جوهرافشان؟

توصیه کارشناس‌های آسماری: هزینه اولیه برای خرید محصولات لیزری، در طولانی مدت و به دلیل کم بودنِ مخارج کارتریج و مراقبت و نگهداری این دستگاه‌ها، به جیب‌تان باز خواهد گشت. «چاپ رنگی با تونر نرخ بازگشت سرمایه بالاتری دارد».

چند نکته که به چاپ رنگی با تونر ترغیب‌تان خواهد کرد

 • هزینه چاپ هر صفحه رنگی در تیراژ بالا، برای تونر بسیار کمتر از جوهرافشان است
 • خروجی‌های رنگیِ تونر نسبت به رنگ پس دادن و لکه‌دار شدن بسیار مقاوم‌ترند
 • رزولوشن چاپ متون در چاپگرهای لیزری بالاتر است
 • چاپ رنگی تونر سرعت بیشتری نسبت به جوهر دارد
 • قیمت خرید کارتریج تونر – مخصوصا در حالت عمده – به مراتب کمتر است

مقایسه آماری چاپ رنگی تونر با جوهر

چاپگر لیزری استاندارد چاپگر جوهرافشان استاندارد
صفحات در هر دقیقه ۳۵

۷

حجم چاپ ماهانه ۷۵۰ الی ۳۰۰۰ ۲۵۰ الی ۵۰۰
متوسط هزینه (تقریبی) ۷۹۰ هزار تومان ۱۹۵ هزار تومان
هزینه هر صفحه (تقریبی) ۱۱۵ تومان ۳۸۰ تومان
ظرفیت کارتریج / تونر ۶,۹۰۰ صفحه ۵۰۰ صفحه

 

همان‌طور که از جدول بالا برمی‌آید، چاپ رنگی تونر به مراتب ارزان‌تر از جوهر است. شما برای چاپ ۶,۹۰۰ برگی در پرینترهای لیزری رنگی، تقریبا ۷۹۰ هزار تومان هزینه می‌کنید. در حالی که برای داشتن همین مقدار خروجی با یک محصول جوهرافشان باید در حدود ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان صرف خرید کارتریج کنید.

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر | پرینت رنگی با کارتریج تونر بهتر است یا جوهرافشان؟

راهکارهای ویژه آسماری برای صاحبان پرینترهای جوهرافشان

اگر به هر دلیلی، همچنان انتخاب‌تان یک محصول جوهرافشان است، این توصیه‌های کارشناس‌های ما را جدی بگیرید تا بازده‌تان تا حد امکان بالا باشد.

 • در هر هفته حداقل یک بار از پرینتر خود استفاده کنید. استفاده کم از کارتریج‌های جوهرافشان شما می‌تواند باعث خشک شدن جوهر شده و به دنبال آن نازل‌های دستگاه را هم مسدود کند.
 • کارتریج‌‌های جوهر بلا استفاده را در ظروف در بسته ‌شده مانند جعبه خود محصول یا کیسه‌های زیپ دار نگه‌ دارید.
 • همیشه کارتریج‌های جوهر را در جایی تاریک، خشک و نه خیلی گرم و سرد نگه‌ دارید.
 • صرفا وقتی کارتریج جدید بخرید که به آن نیاز دارد؛ نگه داری و انبار کردنِ این قطعات چیزی جز دردسر نخواهد داشت.
 • آن‌ها را به شکل عمودی نگه داری کنید. خم کردن کارتریج محتویات آن را به شکل نا متوازن پخش کرده و موجب مشکلاتی عدیده می‌شود.
 • فضای داخلی و خارجی کارتریج‌های خود را از گرد و غبار پاک‌ کنید.
 • اگر بعد از نصب کارتریج، با مشکلی مواجه شدید، ابتدا قطعه را خارج کرده، سپس محل قرار گرفتن‌اش در دستگاه را تمیز و دوباره قطعه را جا بزنید.
 • اگر مشکل حل نشد، آب گرم را امتحان کنید. کارتریج را از چاپگر خارج کرده و آن را درون یک‌ کاسه آب گرم فرو کنید. برای شستشوی جوهر خشک ‌شده از یک سواب پنبه‌‌ای – یا حتی گوش پاک کن – استفاده و همه بخش‌های در دسترس را پاک کنید. (قبل از نصب مجدد، حتما به طور کاملا خشک‌اش کنید).
 • اگر خودتان این قطعات را پر می‌کنید، حتما مقاله اشتباهات شارژ کارتریج را مطالعه کنید.

#AsmaryTip برخی از کاتریج‌ها توانایی مقاومت در برابر آب را نداشته و به محض تماس با مایعات خراب می‌شوند. پس قبل از هر چیز، مطمئن شوید که محصول مورد نظر شما این قابلیت را داشته باشد.

هرآنچه باید درباره کارتریج‌های تونر لیزری بدانید

مقایسه چاپ رنگی تونر با جوهر به ما نشان داد که هر کدام برای چه مصارفی مناسب بوده و چه معایب/مزایایی دارد. اما اگر جزو آن دسته هستید که در این مقایسه، تونر را برنده میدان می‌داند، مقالات زیر را به هیچ عنوان از دست ندهید:

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن