ترفند و راهکارهاکاهش هزینه

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

هزینه چاپ چقدر است؟ این سوالی است که ما در آسماری به کررات با آن مواجه شده و از نزدیک شاهد نگرانی خریداران دستگاه کپی در این باره هستیم. اما بیایید یک بار برای همیشه، با کمی حساب و کتاب، فرمول هزینه پرینت گرفتن را پیدا کرده و دیگر درگیر این مسئله نباشیم.

«هزینه چاپ هر صفحه» چیست و چرا مهم است؟

اگر مسئولیت تهیه لوازم و تجهیزات اداری یا مدیریت بودجه چاپ را بر عهده دارید، طبیعتا لازم است بدانید هزینه چاپ هر صفحه متنی یا تصویری با دستگاه کپی‌تان چقدر است.

وقتی ‌می‌‌خواهید هزینه‌های واقعی چاپ خود را محاسبه کنید، قیمت‌های چاپگر و کارتریج می‌توانند گمراه کننده باشند. مثلا کارتریج‌های ارزان گاهی ممکن است هزینه بیشتری را نسبت به محصولات گران قیمت به همراه داشته باشند.

بنابراین، برای کنترل دقیق مخارج پرینت، «هزینه چاپ هر صفحه» مهمترین معیاری است که باید روی آن تمرکز کرد.

#AsmaryTip برای این‌که با این مسئله بیشتر آشنا شوید، حتما مقاله «قیمت قیمت کارتریج جوهرافشان یک کلاهبرداری جهانی است» را در آسماری مطالعه کنید.

در صورت عدم نظارت دقیق، بودجه‌ها پتانسیل افزایش و خارج شدن از کنترل‌تان را خواهند داشت. اما با تعریف یک چهارچوب قیمتی، قادر به پیش بینی مشکلات و رفع نواقص برای کاهش یا کنترل مخارج خواهید بود.

خوشبختانه تعیین هزینه متوسط برای پرینت یک صفحه بسیار ساده است. اگر نمی‌توانید تا پایان مقاله منتظر بمانید، از این فرمول برای حساب و کتاب‌های خود استفاده کنید: (از چپ به راست)

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

حال اجازه دهید نگاهی جداگانه به هر مؤلفه این فرمول بیندازیم.

قیمت کارتریج و هزینه بالای تعویض

نیاز به تفکر ندارد؛ قیمت کارتریج قیمت کارتریج است – همان مقدار پولی که برای خرید کارتریج چاپگر خود پرداخت می‌کنید. به همین سادگی.

آنچه ساده نیست، محاسبه قیمت دقیق کارتریج پرینتر شماست. تعویض کارتریج‌ها گران است و اهمیتی ندارد شما از جوهر استفاده می‌کنید یا تونر – اگرچه جوهر هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

#AsmaryQuote تعویض کارتریج‌ گرانترین بخش مالکیت یک دستگاه کپی است.

قیمت کارتریج بسته به برند و مدل دستگاه بسیار متفاوت است، اما همان طور که اشاره شد، فرمول یکسانی برای تعیین هزینه‌های چاپ وجود دارد.

قیمت کارتریج ÷ بازدهی تعداد صفحات چاپ شده + هزینه کاغذ= هزینه به ازای هر صفحه

بازدهی تعداد صفحات چاپ شده چیست؟

به عبارت ساده، تعداد صفحاتی است که چاپگر شما با هر بار شارژ کارتریج قادر به پرینت کردن خواهد بود.

هر کارتریج – جوهر و تونر –نرخ بازدهی تعداد صفحات چاپ شده معینی دارد و معمولا در قسمت پشتی یا کناری بسته‌بندی نوشته می‌شود.

البته برخی از جعبه‌های جوهر و تونر، بازده صفحه چاپ شده را نشان نمی‌دهند؛ اما عموما اشاره می‌کنند که اطلاعات در وب سایت شرکت‌شان موجود است.

معمولا اگر کتابچه راهنمای دستگاه کپی (یا کارتریج) خود را بررسی کنید، اطلاعات مفیدی درباره Page Yield یا ظرفیت چاپ پیدا می‌کنید.

البته بخاطر داشته باشید که این رتبه بندی‌های «بازده صفحه چاپ شده» بر اساس چاپ‌هایی هستند که فقط دارای ۵٪ پوشانندگی صفحه هستند. این رقم تقریبا یک سوم صفحه‌ای متنی با فاصله دو برابر بین خطوط است – که مقدار زیادی نیست.

اگر صفحات سنگین متنی یا عکسی را چاپ می‌کنید، انتظار داشته باشید که قیمت واقعی چاپ هر صفحه اندکی بالاتر باشد.

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

هزینه کاغذ به ازای هر صفحه

قیمت یک برگه کاغذ چقدر است؟

این  فرمول برای تعیین هزینه‌های کاغذ کارساز خواهد بود:

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

یک ریم (۵۰۰ برگه) کاغذ پرینتر گرم بالا به طور متوسط ۸۰,۰۰۰ تومان هزینه دارد؛ که منجر به هزینه ۱۶ تومانی برای هر برگ استاندارد می‌شود.

خرید فله کاغذ، مخارج را پایین می‌آورد، اما هرگز سعی نکنید با خرید جنس بی کیفیت در هزینه‌های چاپ و پرینت خود صرفه‌جویی کنید.

برای محاسبه دقیق هزینه‌های چاپ، باید این فرمول و همچنین هزینه تونر یا جوهر مصرفی را در نظر داشته باشید.

هزینه استاندارد چاپ کاغذ بسته به وزن و کیفیت‌اش بین ۸۰ تا ۳۲۰ تومان در هر برگ است. با این حال، مخارج پرینت با کاغذهای مخصوص و با کیفیت‌تر تا ۱۶۰ تومان برای هر برگ نیز بالا می‌رود.

لطفا کاغذ را هدر ندهید؛ هر چند از نظر فنی و کارخانه‌ای، ساخت کاغذ در دنیای مدرن، کار ساده‌ای به نظر می‌رسد و قیمت نسبتا ارزانی نیز دارد، اما منابع طبیعی زیادی برای هر برگه‌اش صرف می‌شود.

#AsmaryQuote ما در آسماری عاشق کره زمین هستیم و همیشه مشتریان‌مان را به استفاده از متریال‌های بازیافتی و زیست‌دوست تشویق کرده‌ایم. اما بیایید صادق باشیم؛ برخی از کاغذهای بازیافت شده زباله هستند.

این امر به ویژه در صورت استفاده از چاپگر جوهر افشان صادق است. کاغذ ساخته شده برای چاپگرهای جوهر افشان به گونه‌ای طراحی شده که قطرات جوهر را تا زمان خشک شدن آنها نگه دارد. کاغذ ارزان قیمت اما اجازه می‌دهد جوهر حرکت کند و رنگ‌ها با یکدیگر مخلوط شوند. پس همیشه در انتخاب کاغذ مناسب چاپ دقت کنید و صرفا سمت اجناس ارزان‌تر نروید.

چگونگی محاسبه هزینه چاپ به ازای هر صفحه

حالا می‌دانیم که سه جزء اصلی برای محاسبه هزینه‌های چاپ چیست. پس بیایید ببینیم چگونه باید از آن‌ها استفاده و هزینه را برای هر صفحه محاسبه کرد.

ابتدا بهتر است به فرمول هزینه به ازای هر صفحه نگاهی بیاندازیم:

قیمت کارتریج ÷ بازدهی تعداد صفحات چاپ شده + هزینه کاغذ = هزینه به ازای هر صفحه

به عنوان مثال، اگر یک کارتریج تونر سیاه HP 12A اصلی را به قیمت ۱,۴۷۰,۰۰۰ تومان خریداری کرده و ازش به اندازه ۲۰۰۰ خروجی کار کشیده باشید، متوسط هزینه چاپ در هر صفحه کمی بیشتر از ۷۳۰ تومان خواهد بود:

۷۳۵٫۰۱ = ۰٫۰۱ + ۲۰۰۰ ÷ ۱۴۷۰۰۰۰

اگر واقعاً باهوش بوده باشید، آن کارتریج را با قیمت بهتری از آسماری خریداری کرده و مخارج پرینت را تا حد زیادی پایین آورده‌اید.

فراموش نکنید که وقتی هزینه چاپ به ازای هرصفحه را تخمین می‌زنید، هر ریال مهم است؛ چراکه همه این خرده پول‌ها روی هم جمع شده و تا آخر سال اعداد و ارقام نجومی می‌سازند.

محاسبه هزینه‌ چاپ رنگی

هزینه چاپ رنگی در هر صفحه با کمی ریاضیات پیشرفته‌تر به دست می‌آید. پس یک ماشین حساب دم دست داشته باشید تا کار را آغاز کنیم.

فرمول محاسبه هزینه چاپ رنگی به شرح زیر است:

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

  1. ابتدا هزینه به ازای هر صفحه کارتریج سیاه و سفید را با تقسیمِ قیمت کارتریج بر بازده صفحه تعیین کنید.
  2. در مرحله بعد، هزینه چاپ رنگی به ازی هر صفحه را با تقسیم قیمت کارتریج رنگی بر بازده صفحه تعیین کنید.
  3. حال این عدد را سه برابر کنید، زیرا سه کارتریج رنگی در چاپگر خود دارید. (بطور کلی، کارتریج‌های رنگی مختلف بازده صفحه یکسانی دارند).
  4. در آخر، «هزینه کارتریج سیاه و سفید برای هر صفحه» و «هزینه کاغذ» را به «هزینه کارتریج رنگی در هر صفحه» اضافه کنید تا هزینه کلی چاپ رنگی به ازای هر صفحه به دست آید.

مقایسه هزینه‌ چاپ رنگی در مقابل هزینه‌ چاپ سیاه و سفید

به طور معمول مخارج چاپ رنگی بیشتر از چاپ سیاه و سفید است.

علاوه بر این، دستگاه کپی‌هایی که قیمت اولیه ارزان‌تری دارند، معمولا مخارج چاپ و پرینت‌شان بالاتر است.

به عنوان مثال، یک چاپگر ۱۶۰,۰۰۰ تومانی ممکن است به طور متوسط دارای هزینه چاپ سیاه و سفید ۸۸۰ تومان برای هر صفحه و هزینه چاپ رنگی ۱,۴۲۴تومانی برای هر صفحه باشد.

در مقابل، یک چاپگر ۱,۶۰۰,۰۰۰ تومانی می‌تواند همین صفحات را با قیمتی حدود ۶۲۴ تومان برای چاپ سیاه و سفید و ۱,۲۹۶ تومان برای چاپ رنگی تولید کند.

دلیل این امر کارآمدتر بودن پرینترهای رده بالا و مصرف کمتر جوهر و تونرشان است.

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

چاپ در خانه ارزان‌تر است یا بیرون؟

آیا نیاز به چاپ ۱۰۰۰ نسخه رنگی دارید؟

برای کاری با این اندازه، بهترین قیمت چاپ رنگی را در یک دفتر چاپ دریافت خواهید کرد. آن‌ها دستگاه کپی تجاری دارند و ظرف چند دقیقه کار شما را راه می‌اندازند.

هزینه کپی‌های رنگی ممکن است در چاپخانه‌های مختلف، متفاوت باشد؛ بنابراین به دنبال بهترین قیمت بگردید.

پرینتر خانگی را هم بگذارید برای کارهایی با تیراژ کمتر از ۱۰۰ برگ.

برای کارهای کوچک، چاپ در خانه ارزان تر است. کارهای بزرگ چاپی حداقل به یک دستگاه کپی درجه یک نیاز دارند. اگر چنین عملیات‌های تیراژ بالایی جزو روتین کاری شما هستند، ارزش سرمایه گذاری و خرید دستگاه کپی حرفه‌ای را خواهند داشت.

البته ما توصیه می‌کنیم در این شرایط، یک دستگاه کپی استوک یا دست دوم با کمترین هزینه و بیشترین توان تهیه کنید تا بودجه‌تان هم دچار مشکل نشود.

هزینه به ازای هر صفحه پرینتر لیزری و جوهری

این یکی از مهم‌ترین سوالات در مورد هزینه‌های چاپ است: پرینتر‌های لیزری با تونر مقرون به صرفه‌اند یا پرینتر‌های جوهرافشان و کارتریج‌ جوهر؟

بیایید ببینیم اعداد و ارقام چه می‌گویند.

هزینه در هر صفحه: جوهر افشان

هزینه پرینتر برای هر صفحه در چاپگرهای جوهرافشان عموما بیشتر از چاپگرهای لیزری است زیرا بازده صفحه چاپ شده در کارتریج‌شان بسیار پایین است.

هزینه در هر چاپ بین برندها و مدل‌های مختلف چاپگرها متفاوت است. اما به طور کلی، پرینترهای جوهرافشان به ازای هر صفحه هزینه متوسط بالاتری، درحدود ۳,۲۰۰ تومان برای چاپ رنگی، و ۱,۲۰۰ تومان برای چاپ سیاه و سفید دارند.

اگر می‌خواهید یک پرینتر جوهر افشان جدید بخرید، به سراغ محصولی بروید که برای هر رنگ کارتریج‌ جوهر جداگانه دارد. این کار منجر به صرفه جویی در هزینه کلی شما می‌شود.

در عین حال، پرینترهای جوهرافشان با مخازن جوهرِ ظرفیت‌بالا نیز می‌توانند به کاهش هزینه جوهر شما به ازای هر صفحه کمک کنند.

به طور متوسط چند صفحه به ازای هر کارتریج جوهر می‌توان پرینت گرفت؟

چند صفحه را می‌توانید با یک کارتریج جوهر چاپ کنید؟

به گفته PCMag، یک کارتریج جوهر استاندارد (با ۱۱ میلی لیتر جوهر) به طور متوسط ۲۲۰ صفحه چاپ می‌کند. یک کارتریج ظرفیت‌بالا (با مخزن ۱۶ میلی لیتری) هم به طور متوسط ۳۵۰ صفحه چاپ می‌کند.

فرض کنیم که شما یک کارتریج جوهر مشکی اصل HP 94 را با قیمت ۶۵۴,۲۴۰ تومان خریداری کرده اید.  HP 94 دارای بازده صفحه‌ای ۴۸۰ برگ بوده و لذا هزینه در هر چاپ آن تقریباً ۱,۴۴۰ تومان خواهد بود.

کارتریج جوهر سه رنگ HP 95 دارای بازده صفحه ۳۳۰ برگ بوده و قیمت  آن در آمازون ۷۹۸,۲۴۰ تومان است. این امر هزینه در هر صفحه را تقریبا به حدود ۲,۴۰۰ تومان می‌رساند.

آیا یک کاربر Canon هستید؟ خب اگر یک کارتریج جوهر ظرفیت‌بالا Canon PG-50 را با قیمت ۷۳۶,۰۰۰ تومان بخرید، بازده ۵۰۰ صفحه‌ای دستگاه، هزینه تقریبی را به ۱,۴۷۲ تومان به ازای هر صفحه خواهد رساند.

جالب است بدانید که قیمت PG-40 496,000 تومان است، اما فقط ۳۳۰ صفحه با متوسط هزینه ۱,۵۰۴ تومان برایتان به ارمغان می‌آورد – پس گول قیمت‌های ظاهری را نخورید.

همه دنبال پرینتری با ارزان‌ترین هزینه چاپ در هر صفحه هستند. ولی فاکتورها به شکل گسترده‌ای متغیر هستند و انتخاب یک محصول به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.

البته بسیاری از کاربران پرینترهای چندکاره جوهرافشان HP OfficeJet 8720 را که چاپ‌های سیاه و سفید را در حدود ۲۸۸ تومان در هر صفحه، و چاپ‌های رنگی را با ۱,۵۵۲ تومان ارائه می‌دهد، می‌پسندند.

اما دستگاه کپی کیوسرا TASKalfa 7551ci و TASKalfa 6551ci که به شکل اختصاصی توسط آسماری به فروش می‌رسند نیز جزو محصولات محبوب، مقرون به صرفه و ارزان قیمت‌اند.

هزینه در هر صفحه: چاپگرهای لیزری

هزینه تونر برای هر صفحه معمولا پایین‌تر از جوهر است. متوسط هزینه برای چاپ صفحه در پرینتر لیزری سیاه و سفید حدود ۸۰۰ تا ۱,۲۸۰ تومان و برای چاپ‌های لیزری رنگی بین ۱,۹۲۰ تا ۲,۴۰۰ تومان است. با این حال، هزینه چاپ رنگی می‌تواند تا ۹,۶۰۰ تومان در هر صفحه برای عکس‌ها و گرافیک‌های سنگین افزایش یابد.

هزینه چاپ و پرینت: چند فرمول ویژه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ در هر صفحه

میانگین تعداد صفحات قابل چاپ یک کارتریج تونر چقدر است؟

بازده صفحه کارتریج‌های تونر بین ۲,۵۰۰ تا ۴,۰۰۰ صفحه برای محصولات استاندارد و ۱۰ تا ۱۲ هزار صفحه برای مدل‌های با ظرفیت‌بالا (High-Yield) است.

یادآوری: قسمت کناری جعبه کارتریج را بررسی کنید؛ بازده صفحه در آنجا نوشته شده.

به خاطر داشته باشید، این میزان بازده صفحه فقط برای ۵٪ پوشانندگی صفحه است – که تقریبا یک سوم صفحه‌ای متنی با فاصله دو برابر بین خطوط است.

اگر صفحات سنگین متنی یا عکسی را چاپ می‌کنید، انتظار داشته باشید که بازده واقعی صفحه برای شما حدود یک چهارم نرخ رسمی آن باشد. یک کارتریج با بازده صفحه ثبت شده ۴,۰۰۰، ممکن است کمتر از ۱,۰۰۰ صفحه خروجی گرافیکی سنگین تحویل دهد.

آیا به یک دستگاه کپی لیزری رنگی با هزینه چاپ پایین نیاز دارید؟ حتما از زیراکس C70 دیدن کنید.

صرفه جویی در هزینه پرینت هر صفحه

در وهله اول: کارتریج‌های جوهر را دوباره شارژ نکنید.

کثیف می‌شوند و کیفیت چاپ شما پایین می‌آید. اگر خیلی اصرار دارید، مقاله آموزش پر کردن کارتریج جوهرافشان در سه گام ساده را مطالعه کنید و خودتان تصمیم بگیرید که ارزش‌اش را دارد یا نه.

در گام بعدی: کارتریج‌های Compatible را دور بی‌اندازید.

کارتریج‌های جوهر و تونر Compatible دارای کنترل کیفیت و نظارت بر تولید کمی هستند. با این‌که قیمت آن‌ها از جوهر و تونر OEM ارزان‌تر است، صفحات کمتری ارائه داده و قدرت پرینت ضعیفی دارند.

انواع کارتریج تونر را در آسماری بشناسید.

و در آخر: کاغذهای بی‌کیفیت نخرید

گرچه خرید عمده کاغذ ارزان موجب کاهش مخارج مواد اولیه چاپ و پرینت خواهد شد، اما هم روی عمر دستگاه‌تان تاثیر منفی خواهد گذاشت و هم کیفیت خروجی‌هاتان را به حد زباله تقلیل خواهد داد. پس به فکر صرفه جویی‌های جزئی نباشید و همشه صرفه به مقیاس را در نظر بگیرید.

#AsmaryTip برای بهترین کیفیت چاپ با کمترین هزینه در هر صفحه، به سراغ کارتریج‌های تونر و جوهر برند‌های شناخته شده و ظرفیت‌بالا بروید. بازده صفحه با کارتریج‌های اصل، دقیق‌تر، با کیفیت‌تر و پر بازده‌تر بوده و بهره‌وری از آن‌ها بدون دردسر خواهد بود.

همه چیز جوهر و تونر نیست: گاهی مسئله کاغذ است

همان‌طور که مشاهده کردید، بخش بسیار مهمی از فرمول محاسبه هزینه چاپ در هر صفحه مربوط به مخارج کاغذ بود. پس واضح است که اگر در کاغذ صرفه جویی کنید، مخارج پرینت و کپی‌تان به کلی تاثیر گرفته و پایین‌تر می‌آید.

حالا برای کمک به همین مسئله، آسماری راهنمای ویژه صرفه جویی کاغذ و نصف کردن هزینه‌های چاپ با ۱۱ روش ساده را برای شما تهیه کرده که می‌توانید همین حالا به شکل کاملا رایگان مطالعه کنید.

برخی از مواردی که در این مقاله فرا خواهید گرفت:

  • استفاده مجدد از کاغذهای قبلی
  • تقسیم بندی فایل‌های دیجیتال و کاغذی
  • تاثیر تنظیم حاشیه کاغذ در میزان مصرف جوهر
  • و…

#AsmaryNote: برخی از قیمت‌های مندرج در مقاله ممکن است با وضعیت بازار متفاوت باشند. بهتر این است که با استفاده از فرمول‌های مندرج،  هزینه چاپ و پرینت‌تان را شخصا محاسبه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن