راهنمای خریددستگاه کپی

کدام فرزندان دنیای چاپ در ۲۰۲۰ محبوب تر خواهند بود؟

اینبار با یک سوال شروع میکنیم، از شما!

به نظر شما دستگاه چاپی که چاپ آن هرگز پاک نشود گرانتر است یا دستگاه چاپی که چاپ آن پاک بشود؟ شما اگر مخترع بودید کدام دستگاه را میساختید؟

در این مقاله با ما همراه شوید تا بدانید امروز چه دستاورد هایی در صنعت چاپ عزیزترند و در آینده پرینتر ها و دستگاه های ما برای ما چه میکنند.

صنعت چاپ نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر در سال های اخیر به پیشرفت های زیادی دست پیدا کرده است. به عنوان مثال، امروزه دستگاه های خانگی مقرون به صرفه ای روانه بازار شده که امکان چاپ با کیفیت و آنلاین را برای کابران خانگی فراهم می آورد.

اگر ۳۰ سال پیش میگفتید دستگاهی دارید که برایتان همه چیز را مینویسد شاید غیر قابل باور بود. شاید ۵ سال دیگر شام خود را چاپ بگیرید!

پیشرفت تکنولوژی در پرینترها

در این مقاله قصد داریم با آخرین تکنولوژی های رایج در این صنعت و مباحث و فناوری های رو به رشد در آن بیشتر آشنا شویم. تغییراتی که همسو با موج پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر، بهبود های زیادی را در زمینه های مختلف رقم زده است.

پرینت با قابلیت پاک شدن (Erasable Printing)

دیگری نیازی به دور انداختن کاغذ چاپ شده با اطلاعات اشتباه نیست! این فناوری فوق العاده و جذاب در صنعت چاپ اولین بار توسط شرکت ژاپنی Toshiba معرفی شده است. در این نوع پرینترها با استفاده از یک صفحه گرمایی با دمای بالا، محتوای چاپ شده غلط از روی کاغذ پاک و محو می شود. با به کارگیری این ویژگی در درازمدت، هم در مصرف مواد اولیه و هم هزینه ها صرفه جویی زیادی خواهد شد.

پرینت پاک شونده

چاپ با فرامین صوتی (Voice Assistant)

امروزه استفاده از دستورات صوتی برای مقاصد مختلف، توجه کابران زیادی را به خود جلب کرده است. از این رو، محبوبیت دستیارهای صوتی در دستگاه های هوشمند به سرعت در حال افزایش است. در هر دو سیستم عامل معروف iOS و Android دستیارهای صوتی قدرتمندی پیاده سازی شده که با پیشرفت آن ها، پرینترهای هوشمند زیادی با امکان هماهنگی با این برنامه ها به بازار عرضه شده است. ورود هوش مصنوعی به صنعت چاپ باعث استقبال کاربران، و در نتیجه افزایش بهره وری دستگاه ها شده و برندهای HP و Xerox از پیشگامان در این زمینه به شمار می آیند.

پرینت با دستور صوتی

پلتفرم های چاپ آنلاین

این تکنولوژی قابلیت برقراری ارتباط بین کاربران، فروشندگان، و مراکز چاپ را در سرتاسر دنیا تسهیل کرده است. با اتوماسیون مراحل دریافت پروژه مورد نیاز، فرآیند چاپ برای مصرف کننده نهایی و همچنین افراد و شرکت های ارائه دهنده این خدمات ساده سازی شده و نیازی به مراجعات و هماهنگی های حضوری به روش سنتی نخواهد بود.

پرینت آنلاین

همچنین، قابلیت استفاه از فضای ابری در دستگاه های امروزی باعث شده کاربران بدون نیاز به حضور در محل بتوانند با موبایل و تبلت خود فایل های مدنظر را چاپ کنند. در صنعت چاپ، این فناوری در حال حاضر در برندهایی مانند Lexmark، Xerox، و Ricoh پیاده سازی شده و شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت در فضای ابری، فرآیند برقراری این ارتباط را برای کاربران تسهیل می کنند.

سرویس پرینت ابری

چاپ با متریال های متنوع و سازگار با محیط زیست (Eco-friendly)

با توجه به تغییرات آب و هوایی کره زمین، تقاضای زیادی برای استفاده از منابع تجدید پذیر در صنایع مختلف، از جمله صنعت چاپ به وجود آمده است. یکی از این روش ها، استفاده از بسته بندی با مواد تجدید پذیر است. برخی شرکت ها با استفاده از جوهر های سازگار با محیط زیست مانند جوهر از جنس سویا، اقدام به چاپ بسته بندی محصولات خود کرده اند.

چاپ با جوهر سازگار با محیط زیست

همچنین با پیشرفت های حاصل شده، در برخی موارد کاغذ جای خود را به متریال های پلاستیکی و غیر کاغذی داده؛ چراکه امکان چاپ دیجیتال مستقیم بر روی سرامیک، شیشه، انواع ورق، فلز، منسوجات، و چوب فراهم شده است. این موارد پتانسیل زیادی را برای پرینت بر روی جعبه، بسته بندی، و لیبل های شیاردار امکان پذیر می سازد.

چاپ کردن با ملاحظات امنیتی

با افزایش تهدیدهای موجود برای امنیت سازمان ها، نیاز به پرینت گرفتن بدون عیب و نقص به یکی از فاکتورهای مهم تبدیل شده است. به همین منظور، مراحل دقیقی در راستای موارد امنیتی پیاده سازی شده که از جمله این موارد می توان به ملاحظات زیست سنجی مانند اثر انگشت، بستر و زیرلایه های پیشرفته، بارکدهای دو بعدی، و لینک های منحصربفرد اشاره کرد.

امنیت در پرینت و چاپ

پیشرفت پرینترهای جوهرافشان در صنعت چاپ (Inkjet Printing)

همگام با ارائه جوهرهای جدید و پرینت هد های بهبود یافته به بازار، پرینترهای جوهرافشان بدون نیاز به آماده سازی اولیه قادر به چاپ تصاویر بر روی کاغذهای گلاسه براق هستند. این مزیت باعث شده این نوع از دستگاه ها که برای مدتی محبوبیت شان در بین کاربران کاهش یافته بود، مجددا جایگاه خود را در بازار صنعت چاپ بدست آورده و مورد استقبال افراد قرار گیرد.

پرینترهای جوهر افشان

پرینت دیجیتال بر روی شیت های کاغذی

دنیای پرینت دیجیتال در صنعت چاپ در حال رشد است. نه تنها در خصوص پیشرفت های تکنولوژی، همچنین در زمینه اندازه کاغذهای چاپ شده. فناوری پرینت دیجیتال بر روی شیت کاغذی توسط شرکت های مختلفی مورد استقبال قرار گرفته، از جمله Fujifilm، HP، Konica، Minolta، و Screen. این ویژگی شرکت های مشغول به فعالیت در زمینه چاپ را قادر می سازد تا شیت هایی به اندازه سایز B2، یعنی ۷۰۷ میلی متر در ۵۰۰ میلی متر را به راحتی چاپ کنند.

مقرون به صرفه بودن

پرینترهای امروزی با قیمت مناسب در دسترس کاربران قرار گرفته است. این امر باعث شدهدر هر زمینه مرتبط با صنعت چاپ، در منزل یا دفتر کار، امکان پرینت گرفتن فایل های مختلف با کیفیت بالا امکان پذیر شود. شاید در گذشته ایی نه چندان دور مجبور بودیم برای چاپ یک فایل ساده به نزدیک ترین چاپخانه اطرافمان مراجعه کنیم، اما دیگر نیازی به این کار نیست؛ پرینترهای مقرون به صرفه و با کیفیت خانگی این امکان را برای کاربران فراهم کرده است.

چاپ اقتصادی

فناوری چاپ سه بعدی (۳D Printing)

فناوری چاپ سه بعدی امروزه به یکی از روش های جذاب صنعت چاپ برای عموم تبدیل شده است. فرآِیند چاپ دیگر محدود به یک صفحه کاغذ و جوهر نیست؛ بلکه با ظهور این تکنولوژی، امکان تبدیل طراحی های سه بعدی به اشیاء با استفاده از مواد اولیه خام امکان پذیر شده است.

فناوری پرینت سه بعدی

چاپ سه بعدی نظر افراد و سازمان های زیادی را به سمت خود جلب کرده است و بسیاری از شرکت های تولیدی برای نیازهای مختلف خود، به استفاده از این تکنولوژی تمایل پیدا کرده اند. امروزه کاربرد این فناوری را می توان به راحتی در زمینه پزشکی، مد و لباس، صنایع غذایی، معماری و حتی هوا و فضا مشاهده کرد. همچنین، هر فردی می تواند پرینتر های سه بعدی مقرون به صرفه ای را به راحتی خریداری کند، امکانی که در گذشته نه چندان دور برای کسی ممکن نبود.

نتیجه گیری

صنعت چاپ با توجه به تغییرات سریع تکنولوژی، مخصوصا در زمینه الکترونیک، با سرعت زیادی در حال تغییر است. قدم برداشتن در این مسیر و تطبیق پذیری با تحولات و استفاده از دستاوردهای جدید مرتبط، برای پیشرفت افرادی که به هر نحوی با این فرآیند ها در ارتباط هستند، امری مهم و ضروری به شمار می آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن