کاهش هزینهترفند و راهکارها

چگونه عکس های خود را با بهترین کیفیت ممکن چاپ کنیم؟

چاپ عکس با کیفیت بالا یکی از انتظارات اصلی کاربران از خروجی کار دستگاه های چاپ است. امروزه با پیشرفت تلفن های هوشمند و دوربین های عکاسی، هرکسی تواند تصویری با کیفیت قابل قبول از مناظر اطراف خود بگیرد. افراد نسبت به گذشته به عکاسی توجه بسیار بیشتری دارند، اما خیلی کم پیش می آید که به دنبال چاپ تصاویر خود نیز باشیم، چه برسد به اینکه زمانی را به دقت کردن برای چاپ صحیح آن اختصاص دهیم. در عصر مدرن با پیشرفت پرینترهای خانگی، ما قادر به چاپ تصاویر با کیفیت بسیار خوبی هستیم تا از خاطرات و لحظه های مهم زندگیمان نه تنها بصورت دیجیتال، بلکه بصورت چاپ شده بر روی کاغذ نیز لذت ببریم.

بهترین کیفیت پرینت

برای چاپ بهتر تصاویر، فاکتورهایی از جمله نوع فایل، مدیریت رنگ و انتخاب کاغذ موثر است. در هنگام چاپ تصویر مشکلات مختلفی ممکن است پیش آید، از جمله تیره شدن بیش از حد سایه ها و یا متمایل شدن رنگ قرمز به نارنجی. اگر تابحال در منزل خود تصویری چاپ کرده اید و با دیدن نور، رنگ و کیفیت تصویر از دستگاه خود نا امید شده اید، خواندن این مطالب دیدگاه شما را نسبت به پرینتر خانگی تان تغییر خواهد داد. در این مقاله سعی کرده ایم نکاتی را برای چاپ عکس با کیفیت بالا به شما ارائه دهیم.

 

نوع کاغذ

بهترین گزینه برای چاپ عکس، استفاده از کاغذهای مخصوص چاپ تصویر که در دو نوع مات و براق بسته به نیاز شما در بازار موجود است. پیشنهاد ما کاغذ های مات برای جلوگیری از بازتاب نور است.  برندهای مختلفی این محصول را به بازار عرضه می کنند و کیفیت چاپ بر روی این نوع، قطعا از سایر کاغذها خواهد بود.

انتخاب نوع کاغذ مناسب

همچنین درنظر داشته باشید که چاپ عکس با پرینترهای جوهرافشان بر روی کاغذ معمولی می تواند منجر به جمع شدن و چروک برداشتن آن شود. اگر قصد استفاده از کاغذ مخصوص چاپ تصویر را ندارید، حداقل از کاغذهای سنگین تر با گرماژ بالاتر حداقل ۱۲۰گرم  استفاده کنید. توجه به این مورد برای چاپ تصاویر با رنگ های متنوع بسیار مهم است.

 

نوع پرینتر

برای چاپ عکس با کیفیت بالا، استفاده از پرینترهایی با جوهر رنگ دانه ای (Pigment Ink) گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. جوهر این مدل ها ضد آب و محو شدگی است و به همین دلیل ایده آل ترین گزینه برای این هدف به شمار می آید. این تکنولوژی باعث می شود که جوهر چاپ شده بر روی کاغذ حرکت و چکه نکند، حتی اگر بر روی آن جسم خیسی مانند چسب قرار داده شود.

جوهر مناسب پرینت و چاپ

اکثر کاربران خانگی از پرینترهای جوهرافشان استفاده می کنند که عملکرد مطلوبی دارد. با این وجود، گاهی اوقات چاپ عکس با کیفیت بالا با این نوع دستگاه امکان پذیر نیست و لازم است حتما از پرینتر های لیزری حرفه ای استفاده شود. برای چاپ تصاویر متعدد در تیراژ بالا، سفارش به مراکز چاپ جهت استفاده از پرینتر لیزری، خروجی با کیفیت تر و بسیار مقرون به صرفه تری را در مقایسه با دستگاه های خانگی به همراه خواهد داشت.

 

تنظیمات پرینتر

برای حصول بهترین نتیجه، توصیه می شود از بهینه ترین تنظیمات پرینتر برای چاپ عکس استفاده کنید. به عنوان مثال منوی مربوط به تنظیمات یکی از پرینترهای برند Epson در زیر آمده است. برای سایر مدل های موجود در بازار نیز منوهایی با مضمون مشابه تعبیه شده که به راحتی قابل استفاده است.

تنظیمات پرینت

در تصویر زیر، عکس سمت چپ با تنظیمات عادی پرینتر و بر روی کاغذ های رایج، و در عکس سمت راست، همان فایل با استفاده از بهترین حالت چاپ عکس در تنظیمات دستگاه و بر روی کاغذ مات پرینت شده است. تفاوت در کیفیت کار خروجی کاملا مشهود است.

اثر کاغذ روی پرینت

 

تنظیمات مربوط به کاغذ در پرینتر

ار آن جایی که کیفیت و نوع  ساخت کاغذ ها با یکدیگر تفاوت دارد، اقدام موثر بعدی در چاپ عکس با کیفیت بالا می تواند استفاده از پروفایل های متناسب با کاغذ مورد استفاده از وب سایت سازنده آن باشد. در مواردی که شرکت سازنده پرینتر و کاغذ یکی باشد، این تنظیمات به صورت پیش فرض لحاظ شده. در غیر اینصورت بهتر است نسخه مورد نظر را از اینترنت دانلود کنید. این پروفایل ها در واقع به پرینتر اطلاع می دهد که کاغذ مورد استفاده در مقابل جوهر چه نوع واکنشی از خود نشان خواهد داد، در نتیجه دستگاه بهتر می تواند جوهر را بر روی آن قرار دهد. حداقل نوع و گرماژ کاغذ را در زمان چاپ تنظیم کنید.

تنظیمات مربوط به کاغذ در چاپ

 

نوع فایل

بهترین حالت برای چاپ عکس با کیفیت بالا، استفاده از عکس خام (RAW) و فرمت های غیر فشرده مانند TIFF یا PSD در ویرایش است. فرمت های JPEG یا PNG حجم بسیار کمتری را اشغال می کند و عمق رنگ و جزئیات تصویری کمتری دارد. اما اگر دوربین شما قابلیت گرفتن عکس خام را ندارد و یا با یکی از فرمت های فشرده عکاسی کرده اید، نباید بیشتر از این کیفیت فایل را کاهش دهید.

انتخاب نوع فایل - پسوند

اگر قصد دارید عکس را برای ویرایش از یک برنامه به نرم افزار دیگری منتقل کنید، حتما آن را به حالت TIFF یا PSD ذخیره کنید. با انجام این کار مطمئن خواهید شد که جزئیات تصویر به همین شکل فعلی حقظ شده و کمتر نمی شود. ذخیره کردن با فرمت JPEG، عکس از قبل فشرده شده را مجددا فشرده کرده که نتیجه آن افت بیشتر کیفیت تصویر است.

 

وضوح(resolution) تصویر برای چاپ عکس با کیفیت بالا

در دوربین، رزولوشن تصویر اغلب با مگاپیکسل بیان می شود. اما برای چاپ، واحد PPI یا تعداد پیکسل در هر اینچ مطرح است. در حالت کلی هرچقدر این عدد بالاتر باشد بهتر است، اما عدد ۳۰۰ PPI اغلب اندازه استانداردی درنظر گرفته می شود. حتی تصاویر با کیفیت مناسبی نیز یافت می شود که با ۱۲۰ PPI چاپ شده است.

وضوح تصویر - رزولوشن

شما می توانید حداکثر سایز چاپ برای یک PPI مشخص را با محاسبات ساده بدست آورید. فرض کنید که یک دوربین ۲۴ مگاپیکسلی در اختیار دارید، در نتیجه وضوح آن ۶۰۰۰ * ۴۰۰۰ پیکسل خواهد شد. برای تعیین بزگ ترین سایز چاپ در کیفیت ۳۰۰PPI، عدد ۶۰۰۰ را بر ۳۰۰ تقسیم کرده که نتیجه آن ۲۰ اینچ خواهد شد. اگر کیفیت را تا ۲۰۰PPI پایین آورید، طول تصویر به ۳۰ اینچ می رسد.

 

تنظیم رنگ تصاویر

با استقاده از ابزار histogram در نرم افزار های Photoshop یا Lightroom می توانید نوردهی پایین یا بالای تصویر را تعیین کرده و متناسب با آن کاستی های موجود را اصلاح کنید. در صورتی که بخشی از تصویر به رنگ سفید یا خاکستری است، ابزار auto white balance این روشنایی را تنظیم کرده و کیفیت عکس چاپ شده افزایش می یابد.

تنظیم رنگ تصاویر

 

تنظیمات صفحه نمایش

ممکن است مورد آخر کمی برای شما عجیب بنظر برسد، اما در نظر داشته باشید که گاهی اوقات عدم تطابق کیفیت بین فایل پرینت شده و تصویر بر روی صفحه مانیتور، می تواند نشات گرفته از تنظیمات نامناسب صفحه نمایش باشد. این مساله توسط کاربر قابل بررسی است و در برخی مدل ها، کالیبرده کردن مانیتور می تواند دید واقعی تری را از تصویر امکان پذیر سازد. الیته کالیبره کردن مانیتور ویژگی برای حرفه ای هاست اما آخرین نکته برای بهترین چاپ، تنظیم رنگ ها در فرمت CMYK که ویژه چاپ است برای نزدیکترین خروجی به تصویر شماست.

تنظیم صفحه نمایش

 

نتیجه گیری

در این پست موارد مهم و تاثیر گذار در چاپ عکس با کیفیت بالا به ترتیب اولویت و اهمیت آن ها بیان و بررسی شد. اغلب کاربران از اهمیت این فاکتورها در کیفیت چاپ تصاویر غافل هستند و پیاده سازی آن ها می تواند در خروجی کار تاثیر بسزایی داشته باشد. دفعه بعد که قصد چاپ کردن فایل های تصویری را داشتید، ابتدا نکات ذکر شده در این مقاله را مرور کرده تا بتوانید با این ترفند های کاربردی، بازده پروژه خود را به بیشترین حد ممکن برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن