دستگاه چاپ و کپی، همیشه یکی از ضروریات هر شرکتی است و نیاز آن در دنیای امروز بیش از پیش احساس می‌شود؛ اما علارقم پیشترفت روزافزون صنعت چاپ گاهی این دستگاه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. برای همه ما پیش آمده دقیقا زمانی که برای پرینت گرفتن چیزی بسیار عجله داریم، کاغذ درون دستگاه گیر میکند. آیا می‌خواهید از این اتفاق جلوگیری کنید؟ با انتخاب درست کاغذ و جایگذاری مناسب آن درون دستگاه به راحتی می‌توانید از این فاجعه و آسیب‌رسیدن به دستگاهتان جلوگیری کنید. گیر کردن کاغذ درون دستگاه های چاپ و کپی یا Paper Jam دیر یا زود برای هر دستگاهی پیش می‌آید، ولی راه هایی وجود دارد که می توان برای مدت طولانی ای آن را به تعویق انداخت. با  آسماری‌مگ همراه باشید تا روش های پیشگیری از Paper Jam راه حل و دلایل آن را برایتان بگوییم.

گیرکردن کاغذ در پرینتر و دستگاه‌کپی

چرا کاغذ در پرینتر گیر می‌کند؟

گیر کردن کاغذ در دستگاه ها چاپ و کپی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال کاغذی که می‌خواهید روی آن پرینت کنید مرطوب است، کاغذ کیفیت پایینی دارد یا آن کاغذ مناسب دستگاه شما نیست، کاغذ خاک گرفته و کثیف است و یا کاغذ را به درستی وارد دستگاه نکرده‌اید.

نحوه نگه‌داری و استفاده از کاغذ برای جلوگیری از گیر کردن آن در پرینتر

 1. قرار نگرفتن صحیح کاغذ در مخزن ورودی می تواند سبب گیر کردن کاغذ درون پرینتر شود.گاهی کاغذ ها به هم میچسبند لذا قبل از قرار دادن کاغذ ها درون دستگاه آنها را تکان دهید تا گرد و خاک رویشان از بین برود و کاغذ ها از حالت به هم چسبیدگی خارج شوند و همچنین بررسی کنید که برچسب، سوزن منگنه، سوزن ته گرد یا گیره نگه دارنده ای بینشان نباشد تا درون دستگاه گیر کند.
 2. کاغذ ها را در محیطی خشک، خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگه‌داری کنید، تا از نم کشیدن و زرد شدن آن جلوگیری شود. بهترین کار این است که فضایی دائمی‌ برای نگه داری کاغذ ها درنظر بگیرید.
 3. از قرار دادن کاغذ های تا شده، چین خورده، مرطوب یا نمدار و لوله شده در پرینتر خودداری کنید. اگر کاغذ در دستگاه گیر کند ممکن است سبب شکستن غلطک ها یا چرخ‌دنده ها شود، که تعمیر و تعویض آن هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت، اما محافظت از دستگاه برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بسیار آسان تر و بصرفه‌تر است.
 4. از قرار دادن تعداد زیاد کاغذ درون دستگاه خود داری کنید. سنگین شدن سینی کاغذ پرینتر متداول ترین علت کاهش عملکرد دستگاه و گیر کردن کاغذ درون آن است. هیچگاه وسط فرایند چاپ کاغذ اضافه نکنید، اجازه دهید کاغذ های درون دستگاه تمام شود و سپس کاغذ های جدید را در دستگاه قرار دهید، اگر مجبور به اضافه کردن کاغذ بودید همیشه از پشت صف کاغذ اضافه کنید.
 5. بسیاری از پرینتر ها به ویژه پرینتر های چندکاره قابلیت چاپ در انواع و اندازه های مختلف کاغذ را دارند و بعضی از دستگاه های کپی و پرینت تنظیماتی دارند که می‌توان با استفاده از آن اندازه و ضخامت کاغذ را برای دستگاه تعریف کرد، با استفاده از این قابلیت احتمال گیر کردن کاغذ در دستگاه را کاهش دهید.
 6. انواع کاغذ: تنها از کاغذ مناسب پرینترتان استفاده کنید. سری به دفترچه راهنمای دستگاهتان بزنید و از انواع کاغذی که دستگاهتان قابلیت چاپ بر روی آنها را دارد مطلع شوید. کاغذ های تا شده و یا چین خورده، کاغذ در سایز بسیار بزرگ و کاغذ های ضخیم مثل جلد کتاب اغلب سبب گیرکردن کاغذ درون دستگاه میشوند.
 7. ازقرار دادن همزمان انواع و اندازه ی های مختلف کاغذ درون دستگاه خودداری کنید. دقت کنید که از دو برند مختلف کاغذ استفاده نشود و همیشه از یک نوع مشخص که با دستگاه شما همخوانی دارد استفاده کنید. برخی کاغذ ها تنها برای استفاده در پرینتر های لیزری طرحی شده اند و برخی برای پرینتر های جوهر افشان، برخی نیز تنها برای کپی یا حتی برخی اصلا مناسب وارد شدن به دستگاه های کپی و پرینت نمی‌باشند. استفاده از کاغذ های نامناسب نه تنها سبب گیر کردن آن در دستگاه می شوند بلکه ممکن است کاغذ درون دستگاه ذوب شده و به قطعات دستگاه بچسبد که مشکلات و هزینه ی زیادی را بدنبال دارد.
 8. تمیزکردن پرینتر: دستگاه چاپ را مرتبا تمیز کنید، اگر متوجه شدید که چرخ‌دنده ها دیگر به خوبی قبل کاغذ ها را داخل و خارج نمی‌کنند و کاغذ گیر میکند یعنی زمان آن رسیده که آنها را تمیز کنید. کمی الکل یا آب مقطر روی چرخ‌دنده ها بپاشید و با انگشت آن را بغلطانید تا همه ی سطح آن آغشته شود. همچنین به کمک یک دستمال نخی مرطوب، نگه دارنده های سینی پرینتر، محل ورود و خروج کاغذ و کارتریج پرینتر را خوب تمیز کنید، بخصوص اگر نمی‌خواهید تا مدتی از پرینترتان استفاده کنید. قبل از شروع از عدم اتصال پرینتر به برق اطمینان حاصل کنید تا مبادا در حین کار ناخواسته آنرا روشن کنید. تعداد دفعات تمیز کردن پرینترتا حد زیادی بستگی به میزان استفاده‌تان دارد اما هر سه یا چهار ماه یکبار می تواند مدت مناسبی باشد.

گیرکردن کاغذ در پرینتر و دستگاه‌کپی

چند راه حل ساده برای زمانی که کاغذ درون پرینترگیر کرد:

 1. پرینتر را خاموش کنید.
 2. تمام در های پرینتر ( بر اساس نوع چاپگرتان) را باز کنید تا ببینید کاغذ در کدام قسمت گیر کرده‌است.
 3. کاغذ را به آرامی بیرون بکشید تا پاره و تکه‌تکه نشوند، زیراممکن است تکه ها درون دستگاه بمانند و ایجاد مشکل کنند. هیچگاه کاغذ را در مسیر بازگشت بیرون نکشید چرا که باعث خراب شدن قطعات دستگاه می‌شود.
 4. تمام در ها را ببندید و اجازه دهید دستگاه خودش را تنظیم مجدد (ریست) کند.
 5. اگر دستگاه هنوز پرینت نمی‌گیرد، چک کنید که داخلش تکه های کاغذ گیر نکرده باشد.
 6. و اگر باز هم مشکل دستگاه حل نشد، نیاز است که با تکنسین های سرویس دستگاه تماس بگیرید. ممکن است دستگاه نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد.

برای نگهداری هرچه بهتر از پرینتر و دستگاه‌های کپی حتما از متخصصین کمک بگیرید و مقالات آسماری مگ را دنبال کنید. آسماری مگ در نگهداری تجهیزات اداری و همچنین انتخاب بهترین نوع کاغذ برای بهترین چاپ به شما کمک میکند.