مراقبت و نگهداری

۱۱ کاری که نباید با دستگاه کپی انجام دهید | قاتل دستگاه خود نباشید

دستگاه‌های کپی و پرینترها ، از ابزارهای جدا نشدنیِ انجام هر شغلی محسوب می‌شوند. اگر خراب شوند، کارها نیز متوقف خواهند شد. اما با این حال ، تعداد کمی از کاربران به این مسئله پی برده‌اند که فعالیت‌های روزانه‌ ما تا چه حد بر عمر دستگاه کپی‌مان تاثیرگذار است. بیایید بایدها و نبایدهای دستگاه کپی را در این مقاله از آسماری بررسی کنیم:

۱. قرار دادن غذا یا نوشیدنی در نزدیکی یا روی دستگاه کپی

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

همه‌ی ما قبلا در این شرایط بوده‌ایم؛ شما با عجله و در حالی که قهوه یا چایی‌ در دست دارید، وارد می‌شوید و وقتی که به دستگاه کپی می‌رسید، لیوان‌تان را روی ماشین قرار می‌دهید؛ کاغذها و قهوه‌تان را بر می‌دارید و خیلی سرخوش به کارتان را ادامه می‌دهید. خب، متاسفانه باید بدانید این یک عادت اشتباه است. اگر اتفاقی بیفتد و قهوه‌ شما روی ماشین بریزد، شما بیشتر از هر کسی به دردسر می‌افتید.

مایعات و دستگاه‌های الکترونیکی باهم سازگار نیستند؛ این گذاره برای غذاها هم صدق می‌کند. مثلا اگر یک ماشین قهوه‌ساز در نزدیکی دستگاه کپی وجود داشته باشد، خطری دائمی در کمین این وسیله خواهد بود.

حالا اگر کارکنان شما عادت بد غذا خوردن در کنار دستگاه کپی و استفاده از آن به عنوان میز غذاخوری را داشته باشند، همه چیز وخیم‌تر خواهد شد. غذاها می‌توانند کاغذهای سفید را لکه دار کنند و یا باعث گیر کردن‌شان در ورودی و خروجی دستگاه شوند.

نبایدها: از خوردن و آشامیدن در مجاورت دستگاه کپی خودداری کنید.

بایدها: یک میز یا پیشخوان در نزدیکی دستگاه کپی قرار داده و یا تابلوی «خوردن و آشامیدن ممنوع » در کنارش نصب کنید.

۲. داشتن حلقه‌ در حین تمیز کردن شیشه و لکه‌ها

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی
این مورد، چندان شناخته ‌شده نیست. البته همه می‌دانند که الماس سخت‌ترین ماده معدنی است، به حدی که برای برش‌‌اش، به تیغه‌ی الماسی نیاز دارید. اما واضح است که برخی نمی‌دانند یک حلقه الماس یا حتی یک حلقه نقره و طلای معمولی می‌تواند روی آیینه‌ها و شیشه‌های پلاتین داخل دستگاه کپی خراش ایجاد کند. تا به حال هیچ‌کس به این موضوع فکر نکرده.

اگر حواس‌تان نباشد و قسمت سنگی حلقه به داخل بچرخد، هر بار که دست‌تان با صفحه اسناد برخورد کند، یک خراش جبران ناپذیر روی آن باقی خواهد گذاشت. در این صورت، تا زمانی که این قطعه عوض نشود، این خراش در تمام کپی ها نمایان خواهد شد. (همین اتفاق هنگام پاک کردن لکه‌ها هم می‌افتد).

فراموش نکنید که شیشه‌هایی داخل دستگاه وجود دارد که اگر با الماس خراشیده شوند، کیفیت خروجی‌کار پایین می‌آید.

تعویض شیشه (صفحه اسناد) و قطعات داخلی دستگاه کپی می‌تواند میلیون‌ها تومان هزینه بردارد. پس ارزش دارد که برای چند دقیقه، حلقه‌ الماس خود را در جیب‌تان قرار دهید تا کارتان تمام شود.

نبایدها: از برخورد اجسام تیز و برنده مثل انگشتر و ساعت با صفحه اسناد جلوگیری کنید.

بایدها: قوانین را به کاربران و کارکنان گوش‌زد کنید و با استفاده از تابلوهای راهنما بهشان یادآوری کنید که قبل از استفاده از دستگاه و تمیزکاری، حلقه و ساعت فلزی‌شان را در بیاورند.

۳. قرار دادن جعبه‌ها در فاصله‌ کمی از دستگاه کپی

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی
سینی‌های جانبی دستگاه کپی موقعیت ثابتی ندارند و بر اساس عملیات‌های چاپی مختلف، ممکن است نیاز به جا به جا شدن (بالا و پایین رفتن) داشته باشند. اگر دستگاه شما این کار را بطور خودکار انجام دهد، وجود جعبه‌ها یا اشیای غیر ضروری در کنارش، خطرت فراوانی را به همراه خواهد داشت.

اگر حضور چنین اشیایی الزامی است، فاصله را رعایت کنید تا وقتی که سینی‌ها حرکت می‌کنند با آن‌ها برخورد نکنند. تقبل هزینه‌ تعویض سینی‌ها، به چند سانتی‌متر فاصله‌ اضافی ماشین از دیوار نمی‌ارزد.

نبایدها: از قرار دادن اشیا در مجاورت دستگاه کپی خودداری کنید.

بایدها: حتی در صورت لزوم وجود اشیا در نزدیکی این وسیله، فاصله لازم را ایجاد کنید.

۴. بستن سینی کاغذها با پا

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

کاست‌ها و سینی‌های دستگاه کپی اصولا پایین و در سطح زمین هستند، بنابراین بستن آن‌ها با پا ممکن است آسان‌تر به نظر برسد. این امر به ویژه در صورتی که لباس کوتاهی داشته باشید یا کمرتان آسیب دیده باشد، بیشتر منطقی به نظر می‌رسد. اما کاست‌ها قطعات کوچک و شکننده‌ای دارند که اگر بیش ‌از‌ حد با فشار بسته شوند، ممکن است بشکنند. خرابی و شکستن سینی کاغذ نه تنها می‌تواند کار را متوقف کند، بلکه قادر است قطعات پلاستیکی کوچک و هرز نیز در دستگاه ایجاد کند که هرگز نتایج خوشایندی در پی نخواهد داشت.

نبایدها: به هیچ وجه کاست یا سینی کاغذ را با پا و فشار زیاد نبندید.

بایدها: دلیل ظرافت و اهمیت این قطعات را به کاربران اعلام کنید و از آن‌ها بخواهید ضوابط را رعایت کنند. (اگر خودتان در شرایطی بودید که امکان خم شدن و بستن این قطعات با دست را نداشتید، از همکاران خود کمک بخواهید).

۵. جوهر خشک نشده یا لاک غلط‌گیر روی برگه‌هایی که کپی می‌شوند

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

هیچ کس کپی‌های مخدوش را دوست ندارد. اما کپی کردن یک تکه کاغذ که هنوز جوهر خشک نشده یا لاک غلط‌گیر دارد، می‌تواند این خطوط را حتی روی باقی پرینت‌ها هم ایجاد کند. بسته به میزان مایعی که روی کاغذ بوده باشد، برطرف کردن آن می‌تواند آسان یا دشوار باشد. در هر صورت، بهتر است صبر کنید تا جوهر خشک شود. مقدار زمانی که باید منتظر خشک شدن جوهر بمانید کمتر از مدت زمانی است که برای تمیز کردن صفحه اسناد و قطعات داخلی آلوده شده صرف خواهید کرد.

نبایدها: کاغذهایی که جوهرشان خشک نشده یا آغشته به لاک غلط‌گیر هستند، روی صفحه اسناد و فیدر قرار ندهید.

بایدها: در صورت آغشته شدن این بخش‌ها به جوهر و غلط‌گیر، فرآیندهای چاپی را تا خشک و تمیز شدن بخش‌های آلوده به تعویق بیندازید.

۶. به زور جا زدن تونر هنگامی که کاملا چفت نمی‌شود

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی
کارتریج‌های تونر باید به راحتی در دستگاه شما جا زده شوند. اگر مشکل دارید، اطمینان حاصل کنید که تعویض تونر به درستی انجام شده و با زاویه‌ای اشتباه نچرخیده. اگر مطمئن بودید که عملیات تعویض را درست انجام داده‌اید و همچنان وارد دستگاه نمی‌شود، احتمالا کارتریج تونرتان اشتباه است. بزرگ‌ترین اشتباه در چنین وضعیتی این است که کارتریج را به زور در داخل دستگاه فیکس کنید.

اگر کارتریج اشتباه با فشار چفت شود، به احتمال زیاد می‌شکند. بعضی وقت‌ها این کار مانند تلاش برای قرار دادن یک میخ مربعی در یک سوراخ گرد است. در صورت شکستن، تونر هرز (در اصل، خورده‌های پلاستیک) تمام قسمت‌های داخل دستگاه را فرا می‌گیرد. تمیز کردن آن نیز زمان زیادی می‌طلبد؛ و بنابراین اگر اتفاقی بیفتد، دستگاه شما برای مدتی طویلی از کار خواهد افتاد.

 

نبایدها: تحت هیچ شرایطی، تونر را با فشار داخل دشتگاه جای ندهید.

بایدها: قبل از هر چیز بدانید تونر پرینتر و دستگاه کپی چیست و در خرید کارتریج همخوان با وسیله‌تان دقت کنید.

۷. فشردن دکمه  Start بیش از یک بار برای همان کپی

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

گاهی اوقات، ماشین‌ها ممکن است کمی کندتر از آنچه انتظار داریم  روشن شوند. مثلا ما دکمه Start   را فشار می‌دهیم تا شروع به کپی‌گیری کند، ولی دستگاه بلافاصله آن را انجام نمی‌دهد. در این وضعیت، یکی از کارهایی که نباید با دستگاه کپی انجام دهید چیست؟ اینکه هر بار با فشار بیشتری به فشردن دکمه «استارت» ادامه دهید؟ مسلما نه.

اگر این دکمه، یک دکمه‌ی غیر لمسی است، فشار مضاعف ممکن است بُرد زیر آن را بشکند. اگر این دکمه لمسی باشد، ممکن است در اثر این فشار اضافی، حسگر داخلی بشکند. طبیعتا اگر دکمه Start  شما خراب شود، استفاده از دستگاه دشوار خواهد بود. پس صبور باشید.

نبایدها: به اعصاب خود مسلط باشید و به دستگاه اجازه گرم شدن بدهید. (از فشردن دکمه‌ها با قدرت و فشار خودداری کنید).

بایدها: مدت زمان گرمایش دستگاه خود را بشناسید. هر دستگاه کپی به مدت زمان معینی نیاز دارد تا گرم شده و اولین پرینت را ارائه دهد. فشردن دکمه‌ها پیش از این اتفاق، تنها ضرر مالی و روانی در پی خواهد داشت.

۸. قرار دادن منگنه ها و گیره‌های کاغذی روی سینی تغذیه

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

در هنگام اسکن دسته‌ بزرگ کاغذ، سینی‌های تغذیه بسیار کاربردی هستند. به جای اینکه بخواهید تک‌تک صفحات را دستی کپی کنید، می‌توانید یک دسته‌ بزرگ از مقالات را در آن قرار دهید، دکمه‌ی Start  را فشار دهید و صبر کنید تا امور انجام شود.

ولی اگر هر یک از کاغذ ها گیره داشته باشند، کار سختی خواهید داشت. نه تنها صفحات تا شده و پاره می‌شوند بلکه غلطک های داخل feeder documents  نیز می‌شکنند. بنابراین لازم است قبل از استفاده از سینی، تمام گیره‌ها و کلیپس‌ها را از روی کاغذها بردارید. اگر این گیره‌ها از کاغذها جدا نمی‌شوند، به جای آن، از صفحه اسناد استفاده کنید و کاغذها را اسکن کنید.

نبایدها: از قراردادن کاغذهای منگنه و گیره دار داخل سینی تغذیه خودداری کنید.

بایدها: کاغذهایی که شرایط چنینی دارند و قطعات اضافی مثل گیره ازشان جدا نمی‌شود را ابتدا اسکن کرده و خروجی مورد نظرتان را از فایل اسکن شده بگیرید.

۹. کاغذها را برای مدتی بدون استفاده در سینی کاغذ رها کردن

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

اگر کاغذها برای چند هفته در سینی‌ها بمانند و استفاده نشوند، گرما و رطوبت می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر از کاغذها برای مدت طولانی استفاده نشود، به هم می‌چسبند. در این صورت وقتی دستگاه را روشن می‌کنید، کاغذها جمع شده و دستگاه گیر میکند. اگر نمی‌خواهید برای مدت طولانی، مثلاً طی تعطیلات تابستانی، از دستگاه کپی استفاده کنید، کاغذ ها را بیرون بیاورید. هنگامی هم که به دفترتان بازگشتید، قبل از قرار دادن کاغذها داخل دستگاه آن‌ها را بُر بزنید و از جدا بودن‌شان مطمئن شوید.

نبایدها: کاغذها را در سینی رها نکنید و از قراردادن دسته کاغذهای به هم چسبیده در دستگاه خودداری کنید.

بایدها: قبل از تعطیلات عید و تابستان، همه کاغذها را از سینی خارج کرده و در جایی خشک و نسبتا خنک قرار دهید.

۱۰. قرار دادن کاغذهایی با اندازه اشتباه در سینی کاغذ

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

دست از آسیب‌زدن به پرینترتان و زبانه‌هایش بردارید! بسیاری از کاست‌ها می توانند چندین اندازه مختلف کاغذ داشته باشند. اما اگر زبانه‌هایی که کاغذ را نگه می‌دارند، روی اندازه صحیح تنظیم نشوند، دستگاه گیر می‌کند. مثلا اگر اندازه را روی کاغذ A3 قرارداده و  در عوض A4 داخل دستگاه بذارید، کاغذها گیر خواهند کرد.

نبایدها: قبل از مطمئن شدن از چفت بودن گیره‌های کاغذ، در کاست را نبندید.

بایدها: سایزهای قابل پشتیبانی و گرماژهای پشتیبانی شده در محصول را بشناسید و بر همین اساس کاغذ تهیه کنید.

۱۱. نشستن روی دستگاه

11 کاری که نباید با دستگاه کپی‌تان انجام دهید | بایدها و نبایدهای حیاتی

فشار ناشی از وزن شما زمانی که از دستگاه به عنوان صندلی استفاده می‌کنید، آسیب‌های فراوانی به همراه خواهد داشت. صفحه اسناد فقط مخصوص کاغذ است و برای تحمل هیکل شما ساخته نشده. نه تنها شیشه می‌شکند، بلکه ممکن است هنگام شکستن، بازوها و مچ دست شما را نیز ببرد و جراحت ایجاد کند. (در ضمن، بعدش باید به رئیس خود توضیح دهید که چرا شرکت به شیشه پرینتر جدید احتیاج دارد!).

نبایدها: ساده است؛ لطفا روی دستگاه کپی ننشینید و برای رفع این نیاز خود از صندلی استفاده کنید.

بایدها: تابلوهای راهنما در مجاورت دستگاه نصب کنید و اگر کارکنان‌تان خسته‌تر از این حرف‌ها هستند، چند صندلی در اطراف قرار دهید که به باقی اجزای محیط آسیب وارد نکنند.

 

مراقبت و نگهداری صحیح را یاد بگیرید

این مطلب راجع به کارهایی که نباید با دستگاه کپی انجام داد برایتان مفید بود؟ صبر کنید؛ ما توصیه‌های بیشتری برایتان داریم.

  • قبل از تمیز کردن، دستگاه فتوکپی‌تان را خاموش و از برق بکشید.
  • به قطعات دارای برچسب‌های احتیاط (مانند درجه حرارت بالا یا ولتاژ بالا) دست نزنید
  • دستگاه خود را از داخل به خارج تمیز کنید.

توضیحات بیشتر را در مقاله ۱۱ توصیه برای نگهداری و مراقبت از دستگاه کپی | روش‌های ساده و قابل اجرا بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن